Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внесоха петиция срещу масовото използване на пластмаса у нас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Граждани и представители на „За Земята“ и „Грийнпийс“ – България внесоха петиция, подкрепена от над 19 000 души с искане държавата да предприеме мерки за ограничаването на използването на пластмаса у нас. Евгения Ташева от „За Земята“ каза за БГНЕС, че петицията им съдържа 6 искания.
„Във всички учебни заведения, предимно в детските градини и училищата все повече се използва пластмаса в момента. Настояваме те да се върнат към модела за използване на съдове за многократна употреба, които могат да бъдат дезинфекцирани и стерилизирани, и са доста по-безопасни от еднократната пластмаса“, посочва Ташева. Тя настоява да се повиши цената на пластмасовите торбички, за да се откажат хората от тях и да преминат към използването на торбички за многократна употреба, тъй като все още у нас те се използват масово и по този показател сме на първо място по употребата им в Европейския съюз. Също така настоява да няма пластмасова торба, която да не се заплаща.
„Дори настояваме за тяхната забрана към 2025 г.“, заявява тя.
Дават решение и как да се намали замърсяването на околната среда и градинките с пластмасови бутилки.
„Това може да спре много лесно, когато се наложи депозит върху всички тези бутилки, така че човек, който си купи, да може да я върне във всеки един магазин, където се продават напитки и да получи този депозит. Този стимул работи перфектно в скандинавските страни, в Германия и в още над 40 държави по целия свят“, посочва още тя.
Ташева настоява да се наложи данък върху всички изделия за еднократна употреба от пластмаса, който държавата да използва за решаването на проблема със замърсяването с този материал и намаляването на производството и употребата му.
„Производителите да поемат пълната финансова отговорност и за почистването на това, което са пуснали на пазара и бързо се е превърнало в отпадък“, посочва тя и подчертава, че към момента данъкоплатците плащат за почистването, което трябва да се промени и настоява изискванията на европейската директива за ограничение на щетите от използването на еднократната пластмасата да важат и за т.нар. биоразградими и биопластмаси, тъй като те предлагат един продукт за еднократна употреба с друг.
По думите й решаването на проблема е в това да се върнем към материалите за многократна употреба.
Ташева припомня, че държавата ни има време до юли 2021 г., за да пренесе всички изисквания на европейската директива и да ги приложи у нас и настоя да участват в работния процес по транспониране на директивата.
Актрисата Лили Гелева се включи в кампанията и лично предаде подписите в Министерството на околната среда и водите.
„Заявяваме готовността на българите да направят една следваща крачка към здравето и към бъдещето си, а именно внасянето на тази петиция, която е подписана от хиляди хора и вече е време държавата и бизнесът да вземат отговорността, за да може заедно да се справим с този проблем“, обяснява тя.
Според нея проблемът с пластмаса не приключва с изхвърлянето й дори и да се рециклира, а в повечето случаи еднократната пластмаса не се рециклира, а тя навлиза в храната, във водите и във въздуха и създава изключително сериозен проблем./БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30