Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли дефибрилатори на обществени места у нас

Всички, които се интересуват от футбол и гледат срещите от Европейското първенство, със сигурност са станали свидетели на случая на датския футболист Кристиян Ериксен. Той беше спасен, защото лекарският екип на терена разполагаше с автоматичен дефибрилатор. В по-белите страни подобни уреди има на обществени места и дори в училищата. В България – сещате се каква е ситуацията. Независимо че има становище на Европейският парламент от 2019 година, в България автоматични дефибрилатори на публични места липсват.

Доктор Христо Кьосев, управител на медицинския център по рехабилитация и спортна медицина във Варна също е гледал инцидента.

Мач на високо ниво без дефибрилатор не може да започне, категоричен е доктор Христо Кьосев.

Той е категоричен също обаче, че с дефибрилатор може да борави само човек, който е преминал курс.

Курсове по първа помощ в България и за работа с дефиблиратори се организират от Българския червен кръст.  Ние казваме, че не машината, а човекът спасява живота, но всъщност машината подпомага този процес.  Ежегодно БЧК обучава над 500 доброволци за работа с автоматични дефибрилатори. Но обучението трябва да започне от по-ранна възраст, каза Деница Баръмова, директор на дирекция Български младежки червен кръст.

Децата са добър проводник за подготовка на цялото население за осъзнаване на нуждата на употребата на автоматични дефибрилатори, но важно е и оказването на качествена първа помощ, подчерта Баръмова.

Според европейско проучване е хубаво автоматични дефибрилатори да бъдат поставени на места, откъдето преминават по 2-3 хиляди души на ден. Само като пример  такива има в Софийски университет и в централата на БЧК в София, както и на базите на Планинската спасителна служба на Алеко, Банско и Боровец.

Заместник- директорът на Спешна помощ Варна – доктор Иван Здравков е твърдо убеден, че тези обществени автоматични устройствата са много важни при спасяването на човешки живот.

Той обясни, че всяка минута е ценна при инцидент, а машината в такъв случай е жизненоважна.

Такъв вид дефибрилатори биха били от полза, защото в никакъв случай екип на спешна помощ не може да пристигне на мястото на инцидента за по-малко от 3 минути, а мозъкът може да издържи без кислород най-много 5 минути, каза д-р Здравков.

Обаче автоматични дефиблиратори у нас няма дори в училищата. И е много важно по време на инцидент да не си вадим телефоните и да снимаме, за да се харесаме още повече в социалните медии, а да запазим достойнството на пострадалия. Както го направиха съотборниците на датския футболист Кристиян Ериксен.

Подробности чуйте от репортажа на Мартин Николов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45