Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Преводачът на света" от Теа Монева с искрена поезия

Премиера на книгата „Преводачът на света“ от Теа Монева в Арт салона на Радио Варна. Първа поетична книга, в която лирическият глас на Теа излъчва крехкост, независимост, умна свобода. Съзерцание на голямото, съзерцание на малкото.


***

понякога
сме затворени в балончета,
а те са запечатани в бутилка
понякога
ме хващаш за ръка и тичаш,
докато сърцето ни се слее със камбаните
***

"Поезията е мой най-добър приятел. С букви можеш да си построиш всичко – дом, люлка, град, държава, планета дори. Всяко стихотворение е подреден хаос, малка вселена, която е също толкова истинска, колкото и вселената, която обитаваме.
Поезията за мен е начин на живеене. Спасение от самотата в началото на студентските години и въобще от всяка самота, от чувството, че всичко е безнадеждно."


Тя е млада, амбициозна, има финес в излъчването, от нея идват смислените думи, създаващи спонтанна поезия.

Харесва синьото в морето и небето, обича жълтия цвят и носи светлина от рими.

Предпочита за закуска сладко от смокини.

Удоволствието да е в компанията на Теа Монева има репортерът ни Ваня Славова.

Тук бихте могли да чуете техния разговор:


А тук ви предлагаме само фрагмент от интервюто:

- Защо избра да има водно конче на корицата на твоята първа книга?

- Всъщност решението го взе Иво Рафаилов, моят художник. Бяха ми предложени няколко корици, но на мен тази ми се стори най-хубава от тези, които той беше нарисувал. Водното конче свързва двата свята: водния и въздушния. Зад водното конче има прегънат бял празен лист. И всъщност на него липсва преводът. А дори той да бъде записан, водното конче е огромно спрямо него. То продължава да заема голямо място върху книгата. Съответно това означава, че хората сме много мънички, целият свят е много по-голям от нас, дори водните кончета и това не е само метафора, защото те са много по-стари от нас. Те са тук още преди динозаврите. И на мен ми се струва, че през цялото това време те очакват превода, чрез който някой да разгадае тайната на света. Така че ми се стори много подходящо именно водното конче да заеме място на корицата на книгата ми.


- А кога е възможно да се загубим в превода на света според теб, или да се намерим?

- Винаги е хубаво да се губиш, трябва първо да се изгубиш, за да се намериш. Често преди се губех, може би още го правя; преди много тичах и бягах от себе си и тичайки се губех в гората до нас тогава, само за да се намеря. Може би е важен процесът, че въобще има някакво движение в теб, че не си се застоял, че търсиш нещо, пък дали ще се намериш, няма значение. По-хубаво е да си се чувствал добре в това търсене.

- Понеже ти си от младите хора, които са избрали да живеят и да учат в чужбина, какво ти даде животът в Германия?

- Животът в Германия е много интересен. На 19 години заминах да уча там. Много хора ми казваха, че това решение е смело, както  ми казват, че е смело и решението да имам книга, да споделя своите чувства. То е все едно се хвърляш от самолет: буквално и преносно. Животът там ме научи да общувам с много култури, с много хора от цял свят,  да съм като цяло по-открита към света. Немците държат много на личното си пространство и аз започнах повече да обръщам внимание на себе си. Започнах свободно да говоря немски и английски. Научи ме, че мога, където и да отида да си построя дом.

****

става все по-трудно
между пътуванията
на миглите
чужденец съм
най-често в себе си
моля се да не убия мравка
или мечта
(из “Преводачът на света”)

В „Преводачът на света“ приижда нежното ехо на детството. Съвременният свят си остава сложен, но когато теглиш чертата, той е и чист и красив. И лирическият аз на Теа Монева излъчва независимост, крехкост, умна свобода. Съзерцание и на голямото, и на малкото.

Марин Бодаков

Ако нестихващите стихотворения на Теа Монева бяха парфюм, те биха имали чаровна ароматна комбинация: връхни нотки – смокиня, въздух от люляци, паяжина от светлина; средни нотки – талк от балон, корабно въже, първа снежинка, дървена врата; базови нотки – паметник от пясък, топъл тротоар, пръст, в която е посадена полярна звезда.

Аромат, който разказва за пътуванията на модерната млада жена – тя навсякъде е у дома си и винаги чувства носталгия. Привлекателен, изискан и свеж аромат, който трае дълго и усетиш ли го веднъж, няма как да го сбъркаш с друг.

Мария Донева

Снимки: 31 юли, събота, Арт салон на Радио Варна. Водещ на събитието Виолета Тончева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00