Движението на автомобили в морската градина във Варна ще бъде преустановено, когато се промени приетия през 2012-та Общ устройствен план.
Днешната визия на крайбрежната алея във Варна, без автомобили, от години е мечтана от всички жители на морската столица, както и от гостите на града. Едва ли има друга крайбрежна алея по света по която да се движат едновременно моторни превозни средства и пешеходци. Освен това противоречи на всякакви законодателни норми.
Според Стела Николова обаче, това е малка стъпка към голямата цел- варненци да извоюват изменения в ОУП на Варна и Приморски парк отново да стане цял. „Той беше разделен с приетия през 2012-та общ устройствен план от управляващите в момента Община Варна и подписан от техен министър”
Стела Николова, допълни, че реституцията не дава право на строеж. Така тя отговори на депутата от ГЕРБ Павел Христов. В предаването „Позиция” той заяви, цитирам „приватизацията и реституцията която позволи застрояването на морската градина, беше извършена от политическа сила, която сега е част от управляващата коалиция”.
Вина имат хората давали разрешения за строеж и хората след тях, които не успяха да организират буферни паркинги. Особено в кв. "Чайка", където вместо да се вдигат архитектурни безумия, можеше да бъдат изградени паркинги, а варненци да си върнат парка. Депутатите от ГЕРБ казаха, че Морската градина е държавна собственост. Да, тя е такава, но е предоставена за стопанисване и управление на общината, така че, грижа е на г-н Портних да осигури безпрепятствени разходки на варненци и гостите на Варна по алеите. И да, става дума за алеи, а не улици. И по тях не могат да се движат автомобили.
Стела Николова допълни, че трябва да се приеме и паркоустройствен план, за да няма съмнение, че това е зона за пешеходци и за отдих. Според нея, сега само в интернет може да четем, че Приморски парк се простира от Морска гара до резиденция „Евксиноград”, но реално това не е така.
Бившият депутат от 45-тото и 46-то Народно събрание се обърна и към собствениците на имоти в Морската градина, като каза, че те имат привилегията да живеят в парк, но привилегиите си имат и ограничения. И те трябва да се припомнят. Според нея, собствениците нямат вина, вината е на тези които са дали разрешение за строеж. „Живущите там обаче, нямат право да изискват всички останали граждани да се съобразяват с тяхното право за достъп с автомобили. Има обществен интерес и тези собственици биха се съобразили с него ако имаха алтернатива. Такава обаче нямат, не им беше предоставена”- каза Николова. Тя поясни, че управляващите от ГЕРБ са имали много възможности да предоставят такава алтернатива- като изкупуване на имотите или замяна. Според нея обаче единственото което са правили е имитация на борба с движението на автомобили в парка.
Тя припомня, че последната заповед на кмета Иван Портних, която Върховния административен съд отмени има интересна съдба. Макар и започнал процедура за приемане на генерален план за организацията на движението, Портних не изчаква процедурата да бъде завършена. Така заповедта пада лесно в съда. Николова каза, че такива процедурни хватки уж удовлетворяват обществения интерес, но всъщност правят точно обратното.
(цялото интервю може да чуете в прикачения файл)Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..