Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-добър метод на минимално инвазивна хирургия прилагат в УМБАЛ "Света Марина" във Варна

| обновено на 15.05.23 в 10:42

Четири операции по метода на минимално инвазивната хирургия бяха осъществени в УМБАЛ "Света Марина" във Варна. Този метод не се прилага за първи път, но сега се внедряват нововъведенията в тази сфера с помощта на професор Йено Солноки, който е началник на най-голямата кардиохирургия в Унгария. Това е Университетската кардиохирургия в Унгария.

Проектът за минимално инвазивна хирургия, е започнат преди няколко години, каза за Радио Варна професор Пламен Панайотов, началник на Клиниката по кардиохирургия в Университетската болница "Света Марина" във Варна.

"Конкретният повод за присъствието на професор Йено Солноки са тези четири операции. Заедно започнахме преди години проект за минимално инвазивна хирургия. Но сега тя се издига на по-високо стъпало. По-малко инвазивна, с още по-малък разрез.

Какво е положението в Унгария и защо пътувате до Варна?

В Унгария използваме минимално инвазивната хирургия всеки ден. Имаме голям брой пациенти, защото специализираме в тази област и те са от цялата страна. Те идват при нас, за да се подложат на този тип специална операция. Това е и причината да имаме обучителен център – национален и международен. Приемаме много гости, които идват да се обучават в тази техника, която да използват у дома. Преди няколко години имахме млад стажант от Варна. Също така помагам на местни екипи за прилагането на този вид оперативни манипулации, за това и пътувам много. По този начин показвам как да методът да бъзе внедрен и усъвършенстван. Не за първи път съм във Варна. Мисля, че са шест или седем. Лекарите тук във Варна са много отдадени и използват този вид операции. Те прилагат минимално инвазивната кардиологична хирургия постоянно. Причината и днес да съм във Варна е, че имаме възможност да използваме последните нововъведения в тази област, използвайки 3D ендоскоп за нашите кардиологични операции. Моето присъствие тук се базира на помощта ми, за да могат те да развият този нов метод."

Минимално инвазивната хирургия има минимална степен на инвазивност, представя метода професор Пламен Панайотов.

"Минимално инвазивно понякога означава десет сантиметра, понякога означава три сантиметра. Това, което правим е да видим как нещата могат да бъдат правени изцяло с асистенция на торакоскопска апаратура. През цялото време хирургът няма директен поглед върху това, което прави вътре. А изцяло информацията, по която работи, е образът на монитора, който има пред себе си. Това е апаратура с много висока резолюция, с 3D изображение."

Това е бъдещето не само на кардиологичните операции, но на хирургията като цяло, продължава унгарският професор Йено Солноки.

"Веднъж щом имаме възможност да правим възможно по-малки разрези, възстановяването на пациента ще е много по-бързо. Това не означава, че той ще има възможност да се върне на работа след две седмици, просто за него ще е по-лесно да премине през периода на следоперационно възстановяване. От една страна пациентът ще бъде по-лесно убеден, че е необходимо да се подложи на операция. Ако му предложим малък разрез и бързо възстановяване, може би той по-навреме ще се подложи на операция, а не когато е вече късно. Другата страна е икономическа. Ако имате по-бързо възстановяване след операцията и по-малко усложнения, разходите за системата ще са по-ниски. И третата страна е, че ако операциите се извършват по този начин, ще сте конкурентноспособни."

Да очакваме ли скоро Изкуственият интелект да замени хирурзите?

"Изкуственият интелект отдавна е част от хирургията. Той се използва при диагностицирането на проблемите. Приносът му там е голям. За операциите обаче – много сме далече от този момент. Те винаги се извършват от специалист. Можете да използвате Изкуствения интелект като асистент, но в края на краищата присъствието на специалист е задължително.

Целият разговор с професор Пламен Панайотов и професор Йено Солноки чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40