Експозицията може да бъде видяна до 20 август.
За новите си работи Галина Станева казва: “Новината, че хора умират не само от военните действия, но и от глад и жажда, разтърси съзнанието и душите на много хора по света. Това събуди в мен асоциацията как цялата хидросфера на планетата се превръща в сълзи, а сълзите са единствената вода. Изчезват морета, реките, езерата, блатата, ручеите, подпочвените води, водопадите спират, изворите пресъхват. Вълната от съпричастност, която се събуди в съзнанието, душите и действията на много хора в България и в световен мащаб се изля с огромна сила. Думи като „съпричастност“ и „съчувствие“ върнаха своето значение на морални ценности. Да гледаш на света през мъката на другите предизвика у хората страх от заплахата и възмущение, но и желание да помагат. Използвах сълзата като символ и обект, през който се вижда различно. Тя е тъгата, но и чистотата на човешкото сърце. Искреността, с която се преживяват трудностите, но и радостите”.
С Галина Станева разговаря Светлана Вълкова:Какво представляват твоите обекти тук, от какъв материал са?
Изложбата е основно скулптура, като част от пластиките са от бронз в комбинация със сребро, а другите са комбинация стъкло и бронз върху камък.
Това са едни огромни капки – сълзи или вода?
Идеята беше да са сълзи, като бях поведена от тъжния факт за войната в Украйна, но войната е един факт, който плаши и мобилизира духовно и физически всички. Мен личчно ме разтърси фактът, че хората загиват не само от военните действия, но и от липсата на вода и храна. Когато водата изчезва, единствено сълзите остават. Замислих се как ние се променихме от тези новини, уплашени сме, но в същото време се появи съпричастност. Исках да разгледам как хората, които са свободни и нямат проблем, могат да гледат през мъката на другите, а именно през сълзите.
Ти какво виждаш, гледайки през тези сълзи?
Това, което виждам, са едни много силни хора, които съумяват да се справят, въпреки безумната ситуация. Виждам, че много хора са готови да помагат, независимо от политическата гледна точка, аз разглеждам основно човешката, а именно - как някой има нужда от помощ и как друг е готов да му помогне.
Мислиш ли, че сме загубили чувството на емпатия и съпричастност към болката на другия?
Аз не мисля, че сме загубили тази емпатия, даже напротив. Видях покрай себе си хора, които всеотдайно, пренебрегвайки себе си, са готови да помагат.
Какви са сюжетите в тези сълзи?
Едната фигура е на свещеник, който се моли, но същевременно е погълнат от сълзата. Тя е посветена на един свещеник, когото загубихме – отец Илия. Бодливата тел е символ на границите и военните действия, заплаха. В бронза върху една от капките има едно малко човече, което носи вода в шепите си, то е взело мъничко от чуждата мъка и я пренася...
Целия разговор с Галина Станева чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..