Да покажем едно по-различно и успешно производство в сърцето на Добруджа, позната като житницата на България, и повод за веселие в село Дропла и община Балчик. Това е целта на земеделския производител Мартин Маринов – инициатор на първия открит ден на сливовите градини в Дропла на 4 септември.
Той е второ поколение земеделец в семейното стопанство, което освен зърнопроизводство отглежда и 80 декара сливови масиви, които се намират на изхода на селото в посока Генерал Тошево. Празникът ще започне там от 16,30 часа и ще се проведе със съдействието на местното читалище "Велко Ангелов-1940" и Община Балчик. Събитието ще премине с поздравителна програма на самодейци от региона, както и с дегустации на кулинарни изкушения от сини сливи, много игри и изненади, разказа Маринов. Ако има желание от хората празникът да продължи и занапред като място, на което да забравят за проблемите от ежедневието за час-два, защо да не стане и ежегоден – смята производителят.
По думите му Добруджа дава добра почва за сливата. „Това е добра култура, която се развива добре за нас, успяваме да направим едно добро насаждение. Тази година е нетипична, доста тежка с големи предизвикателства в овощарството и зърнопроизводството. Има търсене и потребление на сливи в България – както за директна консумация, така и за преработвателна промишленост. За жалост, времето не е с нас– цената не е задоволителна на фона на високите разходи, рекордни за последната стопанска година", обясни Маринов. По думите му държавната политика в момента е такава, че няма достатъчно инструменти, които да защитят производителя и крайния потребител.
"Производителят има най-ниската цена в цялата верига от полето до крайния потребител. Следващият след нас умножава цената минимум по две. В момента се набляга на други неща – субсидии, които изкривяват пазара и не постигат нужните резултати“ – е мнението на стопанина, създал сливовите си градини преди 6 години. Стопанството има и други идеи за нетипични култури в Добруджа, но времето ще покаже дали ще ги осъществят.
Чуйте повече от репортажа на Албена Иванова:На 13 февруари отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, Денят е избран неслучайно - рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е 13 февруари 1946 година. От ЮНЕСКО отбелязват, че радиото продължава да бъде една..
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...
Във Варна се открива първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове ще разположат 38 издателства от цялата страна. Събитието ще се проведе е търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". Официалното откриване е на 13 февруари (четвъртък) от 11 часа. Двама от най-популярните съвременни български писатели -..
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..