Да покажем едно по-различно и успешно производство в сърцето на Добруджа, позната като житницата на България, и повод за веселие в село Дропла и община Балчик. Това е целта на земеделския производител Мартин Маринов – инициатор на първия открит ден на сливовите градини в Дропла на 4 септември.
Той е второ поколение земеделец в семейното стопанство, което освен зърнопроизводство отглежда и 80 декара сливови масиви, които се намират на изхода на селото в посока Генерал Тошево. Празникът ще започне там от 16,30 часа и ще се проведе със съдействието на местното читалище "Велко Ангелов-1940" и Община Балчик. Събитието ще премине с поздравителна програма на самодейци от региона, както и с дегустации на кулинарни изкушения от сини сливи, много игри и изненади, разказа Маринов. Ако има желание от хората празникът да продължи и занапред като място, на което да забравят за проблемите от ежедневието за час-два, защо да не стане и ежегоден – смята производителят.
По думите му Добруджа дава добра почва за сливата. „Това е добра култура, която се развива добре за нас, успяваме да направим едно добро насаждение. Тази година е нетипична, доста тежка с големи предизвикателства в овощарството и зърнопроизводството. Има търсене и потребление на сливи в България – както за директна консумация, така и за преработвателна промишленост. За жалост, времето не е с нас– цената не е задоволителна на фона на високите разходи, рекордни за последната стопанска година", обясни Маринов. По думите му държавната политика в момента е такава, че няма достатъчно инструменти, които да защитят производителя и крайния потребител.
"Производителят има най-ниската цена в цялата верига от полето до крайния потребител. Следващият след нас умножава цената минимум по две. В момента се набляга на други неща – субсидии, които изкривяват пазара и не постигат нужните резултати“ – е мнението на стопанина, създал сливовите си градини преди 6 години. Стопанството има и други идеи за нетипични култури в Добруджа, но времето ще покаже дали ще ги осъществят.
Чуйте повече от репортажа на Албена Иванова:Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..