Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненци за машините: Иди ми, дойди ми

Снимка: Община Шумен


Сагата с машините за гласуване предизвика сериозни институционални и политически престрелки в последните близо две седмици. Но, най-вече недоумение у някои от избирателите, показа анкета на Радио Варна.

"Тази работа с машините стана "иди ми, дойди ми", коментира възмутена варненка по повод отмяната на машинния вот на първи тур на местните избори и последвалото му връщане за балотажа в неделя.

Някои от хората изразиха съмнение и опасение, че и при гласуване с машина и с хартиена бюлетина, е възможно да има манипулации.

Сред избирателите се оформиха два лагера - "за" и "против" машинния вот. Част от анкетираните бяха категорични, че ще гласуват машинно, но други ще предпочетат бюлетината, тъй като вече се притесняват да използват устройствата.

"Тези машини са купени с пари на данъкоплатците и някой трябва да поеме отговорност и да обясни на хората", призова варненец.

Всички обаче бяха единодушни, че без значение дали с машина или с хартия, е важно да се гласува. 

Чуйте повече в звуковия файл




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сенокос отново остана без вода, хората недоволни - този път няма предупреждение

Балчишкото село Сенокос е отново в безводен режим, втори ден и без отговор защо. Това коментира кметът на селото Красимир Георгиев. Нямаме никакви надежди скоро да имаме вода, казва той. През лятото проблемът е постоянен, припомня той, но подчертава, че поне са уведомявани и знаят причината, докато сега са в пълно неведение. Георгиев е оптимистично..

публикувано на 14.11.25 в 12:58

Първото българско училище във Варненско има нужда от спешен ремонт

От неотложен ремонт се нуждае училището в село Черковна - първото българско училище във Варненска област. То е основано преди 184 години от Райко Блъсков, а днес проблемът с покрива унищожава експонатите, които се съхраняват вътре, под риск е и самата сграда. Жителите на Черковна се гордеят с тази сграда, запазена и поддържана през годините. Те са я..

публикувано на 14.11.25 в 11:05
Свети апостол Филип

Православната църква почита свети апостол Филип

На 14 ноември Църквата възпоменава свети апостол Филип, свети благоверни цар Управда-Юстиниан и свети мъченик Константин от Идра. Свети апостол Филип е един от 70-те апостоли Христови. Заради благочестивия си живот той бил избран за дякон и се трудил редом със свети архидякон Стефан. По време на гонението на Йерусалимската църква, проповядвал..

публикувано на 14.11.25 в 08:09

Лошото състояние на улица във "Виница" редовно чупи колелцата на детски колички

Участък от улица "Константи Павлов" е в лошо състояние. В Община Варна е внесена подписка с искане за ремонт. Това каза Пенка Пенева, живееща в района. Тя посочи, че и се налага да сменя колелцата на детските колички на четири месеца.  Този участък ще бъде предложен за включване в капиталовата програма за спешни ремонти, каза зам.-кметът Димитър Кирчев...

публикувано на 13.11.25 в 19:24

Детско полицейско управление запознава водачите в Балчик с актуализираните правила за движение на тротинетки

По повод Акция „Зима“ децата от ОУ „Антим I“ в Балчик, които са част от Детско полицейско управление, раздаваха на водачите в Балчик брошури за безопасност на пътя, конкретно актуализирания наръчник за управление на Индивидуално електрическо превозно средство „Движение по правилата“. Целта на операцията е осигуряване безопасността на движението по..

публикувано на 13.11.25 в 18:28

Продължава предоставянето на домови табели за сградите в Балчик и вилните зони 

На финала е поставянето на близо 700 табели на улици в Балчик и вилните зони -дейности, които се извършват от общинското предприятие "Благоустрояване и комунално стопанство", по проект на Общината, финансирани с 60 хиляди лева от Програма за развитие на селските райони чрез МИГ "Балчик-Генерал Тошево" . Имената са изписани на български и английски..

публикувано на 13.11.25 в 16:07

Невена Иванова: Да сме добротворци не само днес, а всеки ден

В навечерието на коледните празници все повече хора избират да направят добро и да подарят усмивка на нуждаещ се. За някои това е случайно добро дело, за други – мисия и начин на живот. Сред тях е и фондация "Добротворци". " Всеки малък жест, с който подаваме ръка на човек в нужда, е стъпка към едно по-добро общество. Важно е да показваме на..

публикувано на 13.11.25 в 12:05