Списък, включващ 600 сгради паметници на културата във Варна, предложен за актуализация в Министерството на културата през 2015 година, все още не е одобрен. Междувременно за 10 години от него са извадени 12 сгради, а 10 от тях вече са ликвидирани.
Това съобщи бившият главен архитект на Варна Виктор Бузев. Проблемът е, че когато няма актуален списък с режими за паметниците на културата - няма правила. Когато няма правила, идва наред импровизацията, а българите са много добри в това - своеволни цветове, стиропори, дограми, коментира Бузев.
По думите му е редно такъв списък да бъде обновяван периодично. За тези близо 10 години и други сгради придобиват статут на паметници на културата - исторически събития, изминали са определен брой години. Най-малко това са годините, които са между различни социални и икономически събития, които са се случвали в страната, каза той, визирайки и комунистическите сгради. Голяма част от тях могат да влязат в такъв списък, те имат всички белези, представители са на строително-архитектурната и инженерна мощ на една епоха, която е отминала и е исторически позната като епоха. Нормално е нейните сгради и символи да придобият такъв статут, категоричен е архитектът.
Основният фактор за опазване на паметниците на културата са собствениците, подчерта Бузев.
Наследниците да разберат с каква ценност разполагат и какъв дивидент могат да черпят от имота си, а не само от разгънатата застроена площ на квадрат. Това е начинът сградите да не пустеят и да бъдат оставяни до състояние на саморазруха, смята Бузев.
Тромавите процедури за укрепване, реставрация или аварийни ситуации, при които падат елементи от фасадите, оставят сградите дълго с издигнати скелета, които пречат на придвижването по тротоарите. Това са т. нар сгради, които са в опасно аварийно състояние. Те застрашават живота и здравето на минувачите, посочи бившият архитект. Таксите за ползване на тротоарно право, които трябва да са стимул за по-бързо приключване на ремонтните дейности, не са ефективна мярка, посочи още Бузев.
Бившият главен архитект на Варна е привърженик на принципа на контраста при реставрирането на сградите и даде няколко примера, в които автентичната архитектура е съчетана с модерни решения.
Виктор Бузев коментира и един от последните случаи, разбунил част от варненската общественост - този за премахването на кованата ограда на една от емблематичните сгради в центъра на града - между бул. "Сливница" 20 и ул. "Петко Каравелов" 1:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..