Варна се включи в Националната здравна кампания за борба с хипертонията „Месец май за мерене“ по повод 17 май – Световният ден за борба с хипертонията. Тази година събитието е под надслов „Измерване, което спасява живот“.
Днес варненци имаха възможност да измерят кръвното си налягане в мобилен медицински пункт, разположен на входа на Морската градина. Желаещите могат да направят това и утре (събота) от 10:00 часа до 16.00 часа.
„Май месец за мерене“ е глобална кампания, насочена към повишаване на осведомеността за рисковете от високото кръвно налягане, потенциалните дългосрочни последици и значението на профилактиката на социалнозначимото заболяване. Това е най-голямата в света публична кампания за скрининг на кръвното налягане.
Организатор на кампанията е Българска лига по хипертония, съвместно с Български червен кръст, Асоциация на студентите медици в България, Българска студентска фармацевтична асоциация, медицинските университети в страната и общините.
Министърът на финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г., предаде БНР. Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия..
За лошо състояние на улица "Радост" във Варна сигнализира Марин Цветков в предаването "В ефир сте" на Радио Варна. Липсват пешеходни пътеки в района, а от там минават много млади хора и ученици. В близост е Основно училище "Добри Чинтулов", а главно семейства с деца се нанасят да живеят в новите кооперации, допълни Марин Цветков. Пресичането е рисковано,..
Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл, предаде БНР. През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с..
Продължаващ ръст в активността на пазара на жилища в големите градове през 2024 г. отчитат от компания за недвижими имоти . Над 10 на сто е повишението в броя сделки за тристайни жилища в София, леко повишение се наблюдава и при двустайните апартаменти. В същото време цените продължават ръста си, макар на фона на индикации за успокояване на..
Днес облачността ще е променлива, сутринта главно по южното крайбрежието ще прехвърча слаб сняг. Около и след обяд облачността навсякъде ще намалее до предимно слънчево време. Вятърът от север-североизток ще е слаб до умерен, привечер ще отслабне на места до тихо. Максимални температури между 1° и 6°, за Варна около 5°. Вълнение на морето 2-3 бала, до..
Без ток във Варненска област, заради профилактика днес между 9 и 17 ч. ще са в селата Млада Гвардия, Стефан Караджа, Доброплодно, Невша, Добротич, Гроздьово и Цонево. Ток няма да има още във вилна зона "Шашкъните" край Провадия, кв. "Повеляново" в Девня, както и в района около жп гара Варна по улиците " Бузлуджа", "Девня", "Дунав", "Карлово", ул. "Поп..
Индексирането на пенсиите ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. "Тъй като в момента инфлацията е по-ниска, има различни виждания на народни..