През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.
Медалът и днес стои на специално място във витрината и още му хвърля по един поглед през деня, което я зарежда с оптимизъм и мисли, че е дала нещо на този спорт.
Олимпийските игри в Монреал бяха изключително добре организирани, спомня си днес Панайотова. "Сега, ако ме пуснеш, няма да се справя, но тогава бях във вихъра си", с усмивка разказва тя. Допълва, че не са успели да удържат на контраатаката на германките, които са наблюдавали стриктно представянето на българките и са успели да ги победят. С германците тренирахме заедно на Белмекен, припомня си Капка Панайотова.
Лодката на българките е съставена от две пловдивчанки, една софиянка, Рени Йорданова и Капка Панайотова. "Аз по начало бях рулева на варненския и на националния отбор", допълва Панайотова.
Тя е откритие на Сия Нейкова, която след подбор на децата в Икономическия техникум първоначално не обръща внимание на Капка. Тя обаче сама отива да я попита дали може да се включи в тренировките. Нейкова се съгласява и Капка Панайотова започва да тренира на басейна. След като г-н Нейков ме видя, спомня си Капка, каза, че съм само за рулева.
Повече от 20 години отдадох на гребането. Това беше най-голямото ми удоволствие в живота - лодката и пътят!
С Капка Панайотова в олимпийската рубрика "Говорят големите" разговаря Румен Генов:
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..