Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Лалева в Балчик: Нека дадем това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим

Смирени и готови да дадат това, което ни коства най-малко, но най-трудно правим – да се обичаме. Такива бяха усещанията в Балчик снощи след представянето на „Пътища от огън“ – третият роман на Мария Лалева. Това е книга не за войната, а за любовта. Любовта, която е по-голяма от религиите. Любовта – нашето призвание, за да може този свят да се спаси. Книга като покана – да открием колко много любов има в нас, сподели в притихналата зала авторката, която среща балчишката публика с всяка своя творба, защото тук тя не идва на гости, а се прибира у дома, където трябва да си най-искрен.

„Благодаря на всички за вниманието и обичта, която получавам тук. Благодаря и на себе си, че стигнах до Балчик, защото аз почти нямам небалчишка книга.  Тук или редактирам, или пиша“ – изрази признателността си към своите домакини от Белия град тя.„Това е най-различната ми, най-човешка книга. Книга за любовта. Толкова любов ще видите в нея, толкова прошка, милост, приятелство, осъзнаване, трансформация, че ще разберете накрая, че огънят, освен че може да изгори и взриви един свят, той може да бъде прибран в огнището да топли и да създава уют. Истината е, че това е пътят на огъня сам за себе си. Пътят, който тръгва от Сирия. Имаме сирийски преподавател по история, който бяга от войната с малката си сестра, която онемява при едни бомбардировки. Стига до България. Всъщност това е книга за България. И започва с едно изречение, на което много държа. Винаги държа на първото изречение във всеки от романите си, както „Живот в скалите“ започва с „Аз съм най-щастливият сирак на света“, „Пасиансът на архангелите“ –с „Февруарското слънце бодеше очите“, тук започвам с „Жените пееха на хляба“. По-дълбока дефиниция за любов, близост и вграждане на женската енергия, топлина и любовта не знам, затова завърших и така книгата“ – обърна се към присъстващите Лалева да извикат любовта в себе си.

Представихте и трите си романа в Балчик, град, който е свързан с вас. Балчик преди повече от две години и половина посрещна украинци, бягащи от руската инвазия в страната им. От какво е вдъхновена тази книга?

Книгата не е вдъхновена. Имаше много дълго наблюдение и потапяне в неспособността на човека да премине границата на разделението между наши и чужди, между това как мерим с двоен аршин дори бежанците – едните ги ненавиждаме , а за другите отваряме обятия. Затова реших да пиша за тези, които ненавиждаме, да се попитаме защо. Защо на едните имаме способността да придаваме човешки лица и да посрещаме като хора,  а другите – не.
Най-важното за мен беше да насиля себе си, защото и аз страдах от такива предразсъдъци, да видя къде се корени предразсъдъкът. Той има много дълбоки корени. Това е насаждано с години – омразата към чуждата вяра, към чуждия континент, към чуждите навици. Трябваше да предизвикам себе си, защото човек ако не предизвика себе си, не преодолява нищо в себе си. Плъзга се в общите клишета. Това беше – нямаше вдъхновение, то дойде после, когато започнах да пиша, когато всъщност разрових всички тези неща и се потопих в историята и започнах да я напасвам, и тя започна да се търкаля.

Пожелавам ви многобройните ви читатели да стигнат до вашите мисли.

Надявам се да приемат новото ми лице, защото то е покана да открият своето ново лице и те самите.

След Балчик на 17 октомври, срещите с читателите на Мария Лалева продължават - във Велико Търново (21 октомври), Ловеч (22 октомври), Сопот (23 октомври), Казанлък (24 октомври), Стара Загора (29 октомври), Нова Загора (30 октомври), Димитровград (31 октомври) и Ямбол (28 октомври).

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55
1 май 1879 година - рождената

1 май - Ден на българската пощенска марка

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..

публикувано на 01.05.25 в 06:55

Цветомир Върбанов-SemDD в мистичния свят на хандпаните

Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..

публикувано на 30.04.25 в 08:20

"Градообитатели" преобразяват трафопостове във Варна и тази година

Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар -  на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..

публикувано на 29.04.25 в 14:25

При 8 часа без интернет и телевизия търсим неустойка от оператора

За неустойка в рамките на една тридесета (1/30) от абонаментния план могат да претендират клиентите на телекомуникационните компании, ако има прекъсване на услугите повече от 8 часа. Това каза създателят на инициативата "Ние потребителите" Габриела Руменова в предаването на Радио Варна "POST FACTUM", позовавайки се на Закона за защита на..

публикувано на 29.04.25 в 08:10

Dani Filth (CRADLE OF FILTH): Несъвършенствата от миналото са нещата, за които жадувате в бъдещето

Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..

публикувано на 28.04.25 в 08:00

Нели Петрова: Без промени в съдебната система, "войната по пътищата" няма да спре

Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи.  Съставени са 22 354 фиша /със  7354 повече..

публикувано на 27.04.25 в 09:11