Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реставраторите на варненския музей работят без необходимата лаборатория


Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват реставрационната дейност на няколко различни места, вкл. един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква община Варна да предложи подходящ за дейността общински имот. Това алармира днес ръководството на РИМ-Варна. Проблемът възниква през 2008 г., когато с решение на Министерство на културата къща-музей „Георги Велчев“ е предоставена на Градската художествена галерия и реставраторите на музея трябва да я освободят. През годините са предлагани неподходящи места, вкл. такива без ел.захранване или за основен ремонт, за какъвто музеят средства няма. Най-подходящи са помещенията на петия етаж в сградата на Стоматологията, където има всички условия, тъй като са били зъботехнически лаборатории, отбеляза Игор Лазаренко. Там има ток, вода, асансьор и СОТ  и не на последно място добра вентилация, защото реставраторите работят с отровни и органични разтворители, допълни директорът на музея.

Сега предстои реставрация на най-новата сензационна находка – мраморната статуя на Гай Марий Хермоген. Затова в този момент отново алармирахме ръководството на община Варна за проблема, каза Лазаренко. В голямата сграда на музея всички помещения, които не са експозиционни са заети с фондовете на Археологическия, но и на другите музеи в системата на РИМ (Етнографски, Възраждане, Нова история, Побити камъни, Аладжа манастир), които от своя страна се помещават в много стари сгради с други проблеми, обясни доц. д-р Мария Манолова, завеждащ отдел "Археология". Това са общо 160 хил. инвентарни единици, добави Манолова.

2026 г. ще е юбилейна за РИМ-Варна 120 г. от създаването му, отбелязаха археолозите.  

През годините реставраторите напускаха по свое желание, заради неподходящите условия. Така от 5-6 човека останаха само двама. А "Рставратор" е дефицитна специалност, допълни Игор Лазаренко.

Ежегодно постъпват артефакти от археологическите разкопки и от граждани. Прави им се първично почистване и реставрация. Ще се окажем в ситуация за застрашаване на паметниците, които съхраняваме, казаха още археолозите.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пеликанът Стойчо се завърна (ВИДЕО)

Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..

обновено на 09.04.25 в 14:49

Как се справят с новия си живот украинците в Добрич

Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..

публикувано на 09.04.25 в 10:18

Факторът "Любов" или как да обясним науката в 3 минути

След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката.  Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..

обновено на 09.04.25 в 09:15

Кои плодове и зеленчуци са богати на антиоксиданти?

Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета.  От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..

публикувано на 09.04.25 в 06:59
Две от вълчетата от изчезналия вид.

Учени клонираха вълк, изчезнал преди 12 000 години

Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..

публикувано на 08.04.25 в 16:54
Боян Благоев

Във Варна търсят змиеловец

Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.

публикувано на 08.04.25 в 15:52

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 14:35