Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT
Снимка: Община Варна

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT, обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева. Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна от трета, в продължение на два месеца и половина. В предаването "Новият ден" днес Димитрова и Минчева споделиха, че веднага след интервюто за Радио Варна организаторът Борислав Миланов се е свързал с тях и им е възстановил сумата. За Радио Варна Миланов уточни, че им е върнал парите като компенсация за дългото чакане и организационните неуредици, за които поема отговорност, а не защото имат право на това. Той отбеляза, че по негова информация няма други хора, които все още да чакат връщане на парите за билети. Миланов подчерта, че ако все пак има друг случай, при който притежателят на билет има право на връщане по становище на техните юристи, БИЛЕТ БГ и Комисията за защита на потребителите, парите ще му бъдат върнати. 

По никой закон не им дължим пари, защото ние като организатор не сме обявявали фестивала за безплатен, а и събитието се е състояло. Това коментира за Радио Варна организаторът от „Бест Фест“ ООД Борислав Миланов. Но, аз ги разбирам и ако бях на тяхно място щях да постъпя по същия начин. Основната ни грешка беше, че се наехме да направим четиридневното събитие само за три седмици. Организацията на събитието беше истински маратон, допуснахме грешки, вкл. в стиковането между пресцентровете на „Бест Фест“ ООД и на общината. Така се стигна до прессъобщението от общината, че фестивалът става безплатен, което беше грешка, която няколко часа след това беше поправена. Нито ние като организатор, нито БИЛЕТ.БГ сме обявявали, че събитието ще е безплатно. Това коментира Миланов. Затова трябва да се поеме отговорност и ние сме я поели. Лично съм компенсирал г-жа Димитрова и г-жа Минчева, направили сме го и с други закупили билети, подчерта Миланов. Говорил съм с нашите юристи и с юристите на БИЛЕТ.БГ да разглеждат случай по случай, допълни организаторът. 

Организаторът загатна и за упражнен политически натиск фестивалът да не се състои. "Междувременно имаше доста сериозни атаки да не се случва този фестивал, по някакви други причини, по които няма да взимам страна, защото не съм политичен човек, аз съм аполитичен", каза още Миланов. 

По отношение на мястото на провеждане на музикалното събитие от фирмата обясниха, че е избрано, защото е лесно достъпно, но приемат, че вероятно и било проблем за живеещите в близост. Борислав Миланов обяви намерение да направят пълномащабен музикален фестивал във Варна и все още търсят подходящото място. Той призова и варненци да дадат мнение и препоръка до фирмата или до общината.

Изпратихме въпроси до община Варна по темата, каква е била договорката с представителя на EXIT, били ли са отпуснати пари от общинския бюджет, с които да се плати стойността на билетите и договорен ли е бил срок за връщане на парите? Публикуваме отговорът на пресцентъра без редакция:

Във връзка с поставените въпроси Ви уведомяваме, че Община Варна е изискала пълна справка за размера на претендираните за възстановяване суми, вследствие прекратената продажба на билети за концертите от фестивала Varna Breeze by EXIT и информация за възстановените до този момент средства. Такава все още не е постъпила в пълен размер. Организаторът „Бест Фест“ ООД устно е уверил ресорната администрация, че всички заявени по надлежния ред претенции вече са удовлетворени и сумите са възстановени.

По техни данни не са удовлетворени претенциите единствено на потребители, които са закупили входни билети и са ги използвали за достъп до VIP зоната на фестивала.

Припомняме, че продажбата на билети е била през цялото време в правомощията на фирмата-организатор и Община Варна не е генерирала приходи от тази дейност. В последствие продажбата на билети за всички фестивални дни беше прекратена и входът за събитията беше безплатен. На закупилите билети бяха предложени следните варианти за компенсация:

- възстановяване на пълната сума;

- достъп до VIP зоната на фестивала срещу представяне на закупен билет.

В тази връзка Община Варна не може да бъде страна по възникналия казус и няма ангажимент за финансови компенсации. Продажбата на билети и съответно уреждането на всички последващи дейности относно тях са ангажимент на фирмата изпълнител - „Бест Фест“ ООД." 


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна е домакин на пътуващата изложба „Следи от изчезване“ – глас за изчезващата дива природа на България

До 29 август 2025 г. варненци и гости на града ще могат да посетят пътуващата изложба „Следи от изчезване“, разположена в зеленината на Природонаучния музей. Изложбата е част от кампания, посветена на опазването на редки и застрашени животински видове в България. В центъра на експозицията са детайлни отливки на стъпки от диви животни, чието..

публикувано на 11.08.25 в 07:00

Семейство антиквари: Показваме старинни пафти, носии и български украшения в училища

Национално антикварно изложение Варна-2025 г. се провежда на 8, 9 и 10 август, на алеите до Аквариума в Морската градина. Редки находки, безценни предмети и страстта към антиките ще съберат във Варна ценителите на историята. За първи път ще има участници от други държави.  Редовни участници във Варна са Николай и Даниела Петрови от Стара..

публикувано на 09.08.25 в 13:58

Thomas Vikström (BRAZEN ABBOT, THERION, екс-CANDLEMASS): Не съм политически активист, а съм артист

Интервю с Thomas Vikström (BRAZEN ABBOT, THERION, екс-CANDLEMASS) Thomas Vikström, певецът на THERION, отново ще излезе пред родната публика. Този път като част от BRAZEN ABBOT. С тях ще отбележи 30 годишнината от излизането на дебюта на групата на Николо Коцев „Live and Learn“, в който Thomas Vikström има основно участие. Концертът ще бъде със..

публикувано на 08.08.25 в 18:05
Ламбрин Сотиров

Ламбрин Сотиров: Варна отново ще е лятна столица за почитателите на антики

Националното антикварно изложение Варна-2025 г. ще се проведе на 8, 9 и 10 август, на алеите до Аквариума в Морската градина. Редки находки, безценни предмети и страстта към антиките ще съберат във Варна ценителите на историята.  За първи път ще има участници от други държави, разкри организаторът Ламбрин Сотиров, основател на Народно читалище..

публикувано на 08.08.25 в 09:30

Росен Петров: Историята трябва да се изучава такава, каквато е, а не такава, каквато ни се иска

Росен Петров представи новата си книга "Нека помним" - Истории от историята или нещата, които ни правят българи. Инициативата  е част от първия литературен фестивал „Море от книги“. Историите, които е представил автора, са отделни малки частици от тялото на нашата памет. Някои разказват за житейските съдби на позабравени личности, други – за..

публикувано на 08.08.25 в 06:15

Мая Бочева, илюстратор и автор на детски издания: Интерактивните книжки подкрепят четенето

Варна е домакин на литературния фестивал „Море от книги“. Събитието започна в събота и ще продължи до 10 август на централната пешеходна зона на бул. „Княз Борис I“. Организатор е варненско издателство за детски книжки и игри, с подкрепата на Община Варна. Целта им е да не остава градът без такова събитие изобщо. Специално внимание е отделено на..

публикувано на 07.08.25 в 07:05

Паркинги за плаж Шкорпиловци-север готви община Долни чифлик, за да спре навлизането в дюните

Една от най-красивите плажни ивици у нас - тази край Шкорпиловци, където морето граничи с пясъчни дюни, иглолистни и широколистни гори, се превръща в незаконен паркинг и зона за шофиране на АТВ-та - действия, които унищожават растителните видове в зона, част от Натура 2000. За това сигнализират в редакцията ни плажуващи там. Много сигнали..

публикувано на 06.08.25 в 07:05