Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

Олександър Барон и Румен Сарандев в съвместна изложба


„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна изложба на фотографите Олександър Барон (Украйна) и Румен Сарандев (България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ в Националния дворец на културата в София.

Една част от снимките показват Украйна и украинците през погледа на Олександър Барон. Втората, по-голяма част от тях, е снимана през юни 2024 г. в районите на Одеса, Миколаев и Херсон, като част от проекта „Стъпка по стъпка обратно към нормалността или животът продължава по украински“, реализиран от фоторепортера на Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова, журналист в Радио Варна, в рамките на журналистически грант, финансиран от n-ost по линия на програмата The Europe-Ukraine Desk.

Проектът разказва за това как малките ежедневни детайли, които обикновено не забелязваме и приемаме за даденост, крепят духа на украинците и рисуват картината на тяхното разбиране за това, че животът трябва да продължи по най-добрия начин, въпреки войната.

Текстовете към проекта, които могат да уплътнят визията Ви за това как изглежда войната в Украйна – със следите от разрушения, но и с малките цветни парчета от куража и жаждата за живот на украинците, може да видите в сайтовете БНР - Радио Варна и Бесарабски фронт 2.0
Олександър БаронФотоизложбата ще остане до 15 ноември в Националния дворец на културата, зала 11, кино „Люмиер“ (пл. „България“ 1, парк при НДК) и Културен център G8.

Преди началото на войната през 2022 г. Олександър Барон снима предимно "празника на живота", спомня си той. В следващите дни и месеци обаче Саша, както го наричат всички, не успява да заснеме нищо. Защото не умея да снимам страшното, обяснява фотографът. След няколко месеца обаче осъзнава, че светът трябва да разбере какво се случва, а именно военната фотография трансформира творчеството му, за да се претвори то в репортажна фотография. "В тази изложба показвам как изглежда днес войната, как във войната хората продължават да желаят да живеят, продължават да имат надежда за живота и как вярват в това, че доброто трябва да победи злото", допълни Олександър Барон. 

Румен СарандевВсички снимки на Румен Сарандев, включени в изложбата, са правени при последното му пътуване в Украйна заедно с Доротея Николова. "Моят стил е изцяло репортажен, докато Саша за тази изложба снима значително по-художествено. Контрастът ще бъде много голям, а ефектът - невероятен", подчерта Сарандев. Пътуването си до Украйна Румен определя като "пътуване на контрастите". Докато в следобедните часове дядовците в Одеса играят шах и домино, а тийнейджърите свирят на музикални инструменти, в Миколаев ситуацията е съвсем различна... "Това са контрасти в пълната палитра - контрасти от единия до другия край", коментира Румен Сарандев. Запечатана в съзнанието му за цял живот остава срещата с историята на майка и дете на границата с Исакча. Детето прегръща майка си с думите: "Мамо, там беше много страшно". "Съжалявам, че нямах фотоапарат тогава, в мен беше само телефонът и снимката стана размазана... Но този момент е първото, за което се сещам, щом ме питат за нещо, свързано с Украйна", сподели Румен Сарандев. 

Нормалността днес в Украйна е да не се загубиш като човек. Иначе за какво се борим, пита реторично Олександър Барон. "Това обаче е много трудно постижимо. Ние все още не знаем докъде е стигнало това разрушение и какви психологически травми е нанесло", допълни той. От юли месец Олександър е част от Националната гвардия като военнослужещ. "Искам да знаят хората, че Украйна е нашата родина - там, на гробищата, са моите прадеди, това са осем поколения назад. Там е мястото ни и затова ние и нашите момчета на фронта защитаваме нашата земя", каза още той. Първото нещо, което със снимките си иска да каже на публиката Саша, е: "Не вярвайте в пропагандата на окупатора". 

Украйна - такава, каквато е в действителност, показва от своя страна Румен Сарандев. "Искам да покажа реалността такава, каквато е. Всички снимки в изложбата са цветни - нека избягаме от този стереотип войната да се показва винаги като нещо черно-бяло. Но винаги има нещо повече, винаги има цвят, елемент, което прави историята дори красива... Животът е между черното и бялото - да не забравяме, че и черното, и бялото имат много нюанси", подчерта Сарандев.
Изложбата ще бъде представена и във Варна. Откриването ще бъде на 18 ноември, понеделник, от 18.30 часа в арт салона на Радио Варна. 

Целия разговор на Светлана Вълкова с Олександър Барон и Румен Сарандев чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Актьорът Стефан Мавродиев в сцена от спектакъла „Аз, Фойербах“

Стефан Мавродиев: Израснал съм в Операта във Варна, играещ човек съм от 6-годишен

Книгата "Играещият човек" представи във Варна българският актьор Стефан Мавродиев. В изданието той събира в едно целия си опит, личните си горчилки и възторзи, мисълта и усета си за света, за да заговори за свободата, достойнството, заблудата и истината... Биографията на един от най-обичаните български актьори е написана в съавторство с Огнян Панов...

публикувано на 22.08.25 в 07:50

Юрий Георгиев: Хвърчилата са едно изкуство, което успокоява въздуха

Фестивал на хвърчилата ще се проведе и тази година във Варна  на плаж "Аспарухово" на 30 и 31 август.  "Хвърчилата са едно изкуство, което успокоява въздуха. Човек трябва да разбира от аеродинамика, конструкция и трябва да направи хвърчилото красиво", коментира за Радио Варна организаторът на фестивала Юрий Георгиев.  Фестивалът започва в 10..

публикувано на 21.08.25 в 08:00

Svend Karlsson (BAEST): В метъла няма случайни фенове

Интервю със Svend Karlsson (BAEST) Дет метълът отдавна не е това, което беше. И датчаните BAEST са олицетворение на това, че дет метълът отдавна не е това, което беше. Просто чуйте новия им албум „Colossal“ и ще ви стане ясно за какво става въпрос. Рок, хеви и дет. Това са събрали в него BEAST. „Colossal“ ще бъде надълго и нашироко представен и..

публикувано на 20.08.25 в 21:19

Психолог: Човек се нуждае от един месец отпуск, за да си почине качествено

Колко време отнема на човек да се адаптира отново към работата след отпуск? Според  психолога Добринка Горанова това може да отнеме от 3 дни до една седмица. Всеки човек използва различни механизми за тази цел, но има техники, които със сигурност могат да помогнат. Добринка Горанова съветва, при възможност, човек да си разпредели..

публикувано на 20.08.25 в 07:55

На кафе при Владо: Където всяка чаша е изкуство

Какво е щастието в чаша? За някои - ароматна глътка сутрешно кафе, за други - момент на тишина и покой. А за Владимир Стоев - това е платно, върху което създава изкуство, оставащо в сърцето.  Владо е бариста, който чрез артистичност пренесе класическия лате арт на съвсем друго ниво. Той е единственият в България, които може да разсмее и разплаче от..

публикувано на 19.08.25 в 08:00

Гаро Кешишян за стария облик на Варна: Не е за ръцете на хора без чувство за отговорност и изкуство

Варна има богато архитектурно наследство. Всяка къща има облик, има лице, има изкуство. Това каза фотографът Гаро Кешишян, който допълни, че е разочарован от факта, че това богатство се затрива и бетонира. Не може да отива в ръцете на хора, които нямат чувство за изкуство и отговорност, категоричен е той. Какво става с този град, вместо да запазим..

публикувано на 18.08.25 в 07:20

Атанас Кателиев: Варна е град на свободата (ВИДЕО)

Варна е град на свободата, който има хоризонт за това човек да се чувства спокоен и дава увереност на артиста и възможност да твори без да е ограничен от нещо. Само като застанеш на брега и видиш тази шир, това ти прочиства мислите. Това каза варненецът -  изпълнител и автор на песни, Атанас Кателиев, в изнесеното студио на Радио Варна. "Варна с всяка..

публикувано на 15.08.25 в 10:34