Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да опазим лешоядите на Балканите

Еколози посетиха волиерата за белоглавите лешояди над монтанското село Долно Озирово във Врачанския Балкан. До края на седмицата Враца е домакин на ІІІ международна среща в рамките на Плана за действие по възстановяване на лешоядните птици на Балканския полуостров.
 
"Над 70 представители на неправителствени екологични организации ще представят мерките по изпълнението на Плана и ще актуализират дългосрочна работна стратегия за опазването на застрашените птици"- съобщи за РАДИО ВИДИН екологът Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици.
 
В България естествено се срещат четирите европейски вида лешояди- брадат, белоглав, черен и египетски. Днес в страната ни като гнездящи видове се срещат само белоглавият и египетският лешояд. Предполага се, че гнездят 1-2 двойки черни лешояди, без обаче да са открити техните гнезда. Брадатият лешояд е изчезнал за фауната на България, като изключително рядко могат да се наблюдават единични скитащи екземпляри. Основните причини за изчезването на лешоядите са изчезването на традиционното пасищно животновъдство, използването на отрови срещу наземни хищници, промяната в местообитанията и бракониерският отстрел.
 
През 2004 година е изградена площадката за подхранване на лешояди над село Долно Озирово, община Вършец, област Монтана. Тя е разположена на около 400 м н. в., на територията на Природен парк "Врачански Балкан", на площ от 2 дка. Площадката е предоставена от община Вършец на Дружеството за защита на хищните птици за безвъзмездно ползване за 10-годишен период. Намира се на билото на открит хълм, с южно изложение, в западния- Стрешерски дял от Врачанска планина. През 2009 година във волиерата бяха настанени първите 6 белоглави лешояди. Те са част от 18 птици от този вид, които пристигнаха от Испания. Крайната цел на проекта е белоглавите лешояди отново да започнат да се размножават в старите си гнездови находища над село Долно Озирово, село Горно Озирово и други подходящи райони на Врачанската планина.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23