Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Има ли спънки, за да ги получат

4
Снимка: Радио Видин

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата сума за тях е над 33 600 000 лева. За да ги получат, общините все пак трябва да подготвят проекти и да кандидатстват по интервенцията „Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони“. Срокът е до 31 март, обясни управителят на Областен информационен център - Видин Мариела Савкова.

"Финансират се строителство, реконструкция и рехабилитация на съществуващи улици и тротоари и съоръженията към тях на първо място. На следващо място са допустими за финансиране общински пътища, както и изграждане, реконструкция и рехабилитация на водоснабдителни системи и съоръжения в агломерации с под 2000 еквивалент жители в селските райони. Друг вид инфраструктура са площи с широко обществено ползване, каквито са тези за спорт, изграждане и реконструкция на друга публична инфраструктура, образователна в това число, както и общински сгради, в които се предоставят обществени услуги и различни социални услуги, включително и за тяхната енергийна ефективност. Разбира се и културната инфраструктура е допустима, т.е. на практика всички видове инфраструктура са допустими по тази мярка в така наречените селски общини. Процедурата независимо, че има заделени средства, изисква да се кандидатства като се направи съответно обосновка и се представят основните видове разходи, които ще бъдат необходими на съответния кандидат."

За Бойница са предвидени над 2 100 000 лева, но общината трудно ще се възползва от тях на този етап. Срокът до края на март е твърде кратък, за да се подготви технически проекти, с които да се кандидатства, коментира кметът Анета Генчева.

"Всяка община би трябвало да има готови проекти, за да реагира. Аз също имам готови проекти, но те надвишават тази стойност. Могат да се използват за четвъртокласни пътища, най-вероятно за подмяна на водопроводна мрежа, за ремонт на улици, но ако трябва да се кандидатства сега, в тези къси срокове, е невъзможно да се възложи проектиране, да се изготвят тези комплексни доклади за съответствие. Просто сроковете са много кратки и могат да кандидатстват само тези общини, които предварително са знаели каква е гарантираната сума и на каква стойност, но аз доколкото разбирам, може проектът да бъде и за по-малка стойност, може да се кандидатства, така че няма проблеми. Що се касае до собственото участие, ако трябва да поемем първоначално някакви разходи, трудно общините ще се справят. Аз имам горчивия опит специално с Държавен фонд "Земеделие". Преди години бях доста активна, доста проекти изпълнихме, но тогава не беше уреден проблемът с ДДС-то (Данък добавена стойност). Доста затруднения срещнахме, докато се реши този проблем за общините. Ние просто нямаме финансов ресурс, за да поемем каквито и да е плащания, особено тези малки общини. Друг е въпросът с Държавен фонд "Земеделие", че правилата са и много строги. Човек трябва да е много внимателен, особено кметовете, а за такъв кратък период от време вероятността да се изготви някакъв технически проект, с който да се кандидатства, е просто невъзможно. За съжаление, аз имам проекти, но те са на по-голама стойност и аз не мога да отрежа от тях и да кандидатствам точно за тази сума."

Общината има проект за 2 800 000 хиляди лева за четвъртокласния път от разклона на село Периловец за Раброво и Каниц, но той не се вмества в предвидената за Бойница сума, обясни Анета Генчева. От общината ще се кандидатства за средствата на следващ етап.

Община Ружинци има разработени проекти за асфалтиране на улици и пътища и има с какво да се включи в тази кампания за набиране на проектни предложения, каза кметът Александър Александров.

"Тук има и други условности. Община Ружинци и аз, в качеството си на кмет, няма да се конкурирам с никой друг, а единствено с нашите проекти. Ние можем да пуснем и пет, те ще ни одобрят максимум три, така че съобразявайки се с размера, ние си правим изчисленията да кандидатстваме за този прием. Времето, което имаме - около два , три месеца да се подготвят документите да кандидатстваме, ако стартираме от днес, е кратко, то тази информация ние я имахме още през октомври, когато бяхме на годишна среща на местните власти в Албена. Според мои въпроси и консултации, разбираме, че ще има втора покана, втори прием на документи. Този, който не е успял в първата и не е заявил количествата, които му остават до тавана в първия прием, да кандидатства на втори прием. Това не значи, че ако аз сега подам за максималния размер - при мен е 4 143 000 лева, ако подам сега, после ще мога на втория етап да участвам. Не, няма да мога. Това са условности, но са важни. В крайна сметка тези средства няма как да бъдат усвоени от друг."

За миналата година в област Видин са сключени договори за 107 700 000 лева европейско финансиране и част от тях са за нови производства и разширяване на бизнеса, както и за образователна инфраструктура. Целта е да доведат до по-добър продукт и по-доброро развитие. Парите, които идват от фондовете трябва да се борят с неравенствата, а не просто да се използват като статистика, коментира експертът в Областен информационен център-Видин Цветомир Ценков.

"По отношение на усвояемостта на средствата в област Видин, може да се каже, че тя не е никак малка, ако гледаме критерия население, но фокусът на европейските фондове е изравняване развитието на регионите. От тази гледна точка парите, които са влезли в област Видин трябва да помогнат икономически за развитието - за оправяне на инфраструктурните проблеми. Важна е не конкретната сума, а какъв ефект е постигнат."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06