Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Каменна дъга" във Враца

Все по-голяма популярност набира експозицията от фосили, скали и минерали във врачанския исторически музей. Тя е най-новата му експозиция и е една от седемте подобни в България. Най-големите са в Националния музей и Природо-научния музей "Земята и хората".
 
Името на постоянната изложба е "Каменна дъга" и в нея има над 1 000 образци от България и европейските страни: Македония, Сърбия, Италия, Германия, Полша, Украйна. Има обаче експонати и от Русия, САЩ, Шри Ланка, Зимбабве, Мексико, Куба и Япония. Сред тях са и най-новите за целия свят, които са открити във врачанския руден район - в мините "Плакалница" и "Седмочисленици".
Минералите, скалите и фосилите са подредени в 3 големи шкафа от кедрово дърво и отделни витрини. Има и 8 табла с цветни снимки и кратки обяснителни текстове. Всички експонати разказват и показват нагледно произхода и развитието на Земята; опасните геоложки процеси; вулканите като разрушители и творци; единството на геологията, екологията и археологията; огромното богатство на Земята и геоложките феномени на България, Европа и Антарктика. Зад витрините стоят истински парчета самородно злато и сребро. Тук са минералите галенит, пирит, халкопирит, молибденит, хематит, сфалерит, кварц и полускъпоценни камъни като опал, аметист, ахат, халцедон, тюркоаз. Има и образци от скали, където са се образували диаманти, парчета от вулкана Везувий и изригналия преди година Попокатепетъл, и още над 20 вида скали и минерали.
Много интересни са фосилите- вкаменелости на древни растения и животни. В експозицията са изложени вкаменени амонити, корали, миди, таралежи, брахиоподи- прадеди на октоподите, граптолити и растителни останки. Най-уникалната вкаменелост, която може да се види само във Враца, е хипарионът. Това е вкаменен пра-пра- дядо на днешния кон. Той е на 9 млн. години и е открит от гмуркачи в морето край Камен бряг. В скалата са останали костите от хипариона и ясно личи кракът му, който завършва с 3 пръста вместо копито. Този фосил няма паралел до момента в България.
По стените на изложбата са монтирани и табла с много снимки. На тях са запечатани най-големият разлом на Земята Сан Андреас в САЩ, част от засипания от пепелта на вулкана Везувий древен град Помпей, трагедията от наводнението на 1 май 1966 година в Згориград и Враца, действащи вулкани и гейзери. Има и фотос на реставриран скелет на дейнотериум - скелет на прадядото на слона, както и снимки от Антарктида и кръстените с български имена върхове Враца и Йордан Радичков. Една от любопитните снимки е на пингвина Гошо, който е кръстен така от българите в експедицията на Антарктида. Гошо се е дресирал сам и винаги, когато пристигне или си тръгне група, отива да посрещне или изпрати хората.
 
Цялата сбирка е дарение на музея във Враца. Главната заслуга градът под Околчица да има това богатство е на Ангел Кунов- професор по геология, родом от Враца. Някои от образците са дарени от граждани, учени и колекционери. Не само туристите идват с интерес в тази част от музея.
 
Откакто е открита експозицията- 7 октомври миналата година, тук често се провеждат и учебни часове с децата от основните и средни училища. Учениците имат уникалния шанс да разгледат в детайли всичко онова, което учат по география и природознание.
 
 
До края на годината врачанският музей ще реализира още една инициатива, свързана с туризма и сбирката от минерали. На първия етаж на Куртпашовата кула- до входа на музея, ще отвори врати музеен бутик. В него ще се продават най-разнообразни украшения и предмети от минерали и полускъпоценни камъни, в това уверява директорът Илия Стоянов. Така експозицията "Каменна дъга" ще добие още по-голяма популярност.

По публикацията работи: Ева Каралийска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Плешивец - трудолюбиви хора и желание за по-добър живот

Екипът на радио Видин е в село Плешивец, община Ружинци, област Видин. К расиво селце, разположено в полупланински терен, с красиви и здрави къщи, големи дворове, чист и подреден площад. В селото работи уютен и много добре снабден магазин, в който местните хора могат да поседнат на приказка и да обсъдят това, което ги вълнува. Собствениците са..

публикувано на 25.07.25 в 12:50

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00