Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ТИД акостира във Видин

Участниците в 56-тото издание на Международната гребна регата ТИД са гости на Видин за три дни. В палатъчния лагер под стените на крепостта "Баба Вида" вече са се настанили дошлите по реката през Сърбия гребци, започнали поредното водно приключение преди два месеца от изворите на Дунав.
 
 
"79 чужденци от 10 държави влизат в България тази година с ТИД. Най-много и това лято са гребците от Германия. Българите са само 22 души, но очакваме днес-утре към тях да се присъединят поне още 100, които ще гребат в етапа Видин-Силистра, както е било през последните години. И общо участниците в регатата за българския участък да станат към 200-250", каза за "Клуб спорт" по РАДИО ВИДИН Делка Кавъркова, секретар на Българската федерация по туризъм.

ТИД е най-дългият в километри и дни туристически гребен поход на Планетата. Водните туристи, които се рашават да изминат целия маршрут от изворите на река Дунав край Инголщат- Германия, до Силистра- България, са на вода около два месеца и половина и "изгребват" 2083 км! През последните години част от основната група завършва приключението и през румънски териториални води, чак до делтата на реката.

В български води всяка година, във вече 56 годишната си традиция, ТИД туристите нагазват в средата на август и до края на месеца стигат до Силистра, където е и официалното закриване на регатата. Дължината на българския участък от похода е 415 км.
 
Началото на ТИД- историята е поставено в средата на юни 1956 година, когато седем инжинери от Братислава тръгват от изворите на Дунав с абсурдно звучащото за онова време намерение да изминат по вода целия път на реката чак до вливането й в Черно море. Е, стигат само до Будапеща, но канят за другата година и туристи от Унгария. После идва редът на Виена. А през 1967 година походът е проведен точно така, както се провежда и до днес: от Инголщат до Силистра. Създадена е и международна организация, в която членуват всичките шест крайдунавски държави, без Румъния.

По между си походниците се наричат "ТИД общество". Иначе всеки от гребците в "другия" живот е фактор в своята среда, професия, страна. Тези хора посвещават в пълна мяра времето от годишния си отпуск за да премерят на весла отново и отново, година след година, дължината на Дунава от изворите до устието. На видинския бряг дългогодишните походници по традиция почитат паметта на починалите и винаги си спомнят с усмивка и сълза в окото за Витомир Диздаревич- босненецът с широка славянска душа, който според тид-легендите, за всичките си години участие в регатата се е женил седем пъти, и пак благодарение на регатата намерил най-накрая жената на живота си. С окончателния избор на спътницата, с която "остава в лодката", Адмирала подарил на ТИД-обществото крилатата фраза: "Марга е върло интересантна жена. Да е она била първа, би остала и последна..."

Регатата ТИД е отворена система, без състезателен характер. Гребците отделят толкова време и пари, колкото могат, и се включват на определен етап от похода.

Населените места, в които ТИД-туристите отсядат, правят каквото могат за походниците. Не е лесно да организираш нощуването и прехраната на 200 души, макар че хората си плащат. А е имало и време- преди десетина години, когато походниците са стигали до 700! За две седмици в български води, тидажиите бивакуват в 12 селища.

Всяка година с влизането в български води прошарените вече ТИД-ветерани с критичен поглед оглеждат пръснатите около крепостта "Баба Вида" биваци на придошлите от цяла България шумни младоци. И не крият радостта си, че личният състав от година на година видимо се подмладява. По маршрута има едно тайно място, на което всички новаци минават през специален ритуал по "посвещаване в тайнството" на влизане в ТИД обществото. Или както тидиджиите сами казват:

"Да се научат новаците на немска дисциплина и славянско веселие!"

Въпреки неугледния вид на нашенските брезентови тежки палатки, клекнали като стари бабички до леките пъстри шатри на чужденците- точна мярка на отишлия ни под нивото на Дунава социален стандарт, край брега на реката всички се чувстват равни в страстта си към водата. Когато си в лодката, достатъчна е паролата: "Ахой!" И всички сме европейци. Пък макар и само когато сме по къси гащи…
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00