Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За да пребъде през вековете...

Близо 900 хиляди лева са отпуснати за ремонт на три храма във Видинско- стана ясно преди дни. С европейски средства ще бъдат напълно обновени храмовете "Успение Богородично" в гр. Брегово, "Свети Георги" в с. Делейна и църквата "Свети Георги" в гр. Белоградчик. За всеки от тях ще бъдат отпуснати по близо 300 хиляди лева.

Църквата "Свети Георги" в село Делейна е сред късметлиите, защото след дълги години ходене по мъките и търсене на средства за ремонт, те са намерени.

"Преминахме през много перипетии, правихме няколко пъти ремонт на покрива, но той пак протече. Няколко пъти внасяхме искане в Общинския съвет на община Брегово за отпускане на целеви средства, не ни обърнаха внимание. С помощта на Видинската митрополия спечелихме проекта и очакваме скоро ремонтът да започне. Това е една от малкото каменни църкви, заслужава да бъде съхранена, заради хората"- разказва за перипетиите Милен Иванов- бивш кмет на селото, взел активно участие в изготвянето на проекта.

 
"Бия камбаната, посрещам хората, те палят свещички"- споделя баба Веселина, която работи като клисар на църквата. По думите й в храма влизат повече стари хора. Младите идват по големите празници. А камбаната бие и за празник, но и когато трябва да извести нечия смърт. Това е част от живота.

И в делник, и в празник, щом чуят камбанния звън, баба Цветана и баба Надежда, въпреки годините си, се запътват към църквата. Те са и едни от редовните й посетители, но знаят малко за историята на храма.

"Църквата е много отдавна, светците са много хубави"- казва баба Цветана и безпогрешно разпознава образа на свети Георги Победоносец- патронът на храма. А 87-годишната баба Надежда си спомня, че като дете се е качвала на галерийката, за да пее в църковния хор.

"Стенописите са много запазени, чистили сме ги с оцет и вода, без да се променят цветовете. Нашата църква е единствената, на която има кръст и полумесец"- разказва Милка Иванова.

А за да има на кубето на църквата в Делейна и кръст и полумесец, си и има и причина, разбираме я от Евгени Харалампиев, който знае от своята баба, че полумесецът означава, че храмът е построен с позволението на Султана.

Капка по капка- събираме историята на храма в село Делейна. Пак от своята баба Иван Асенов е чул, че църквата е построена от преминаващи през селото италиански майстори. По- късно, заради постоянните грабежи от черкезите, няколко местни "храбреци" подпалили черкезкото селище. В отговор- черкезите опожарили църквата. Но хората не се отказали- вдигнали я отново.

Оскъдни са историческите сведения за старинния храм в село Делейна, те се пазят в книгата на Видинския митрополит Неофит- "Видинска епархия- историческото й минало и съвременно състояние", излязла от печат през 1924 година.

"В раздела "Сведения за енории и свещеници във Видинска духовна околия" четем, че по онова време е имало 160 къщи, средно през годината 360 души са взимали причастие, извършвали са се 34 кръщения, 15 венчания и 18 опела"- съобщи богословът Ирина Кръстева. От книгата разбираме още, че тогава- през 1924 година свещеник е бил Васил Попов, както и че църквата не е притежавала сгради и ниви, съобщава се за един декар ливади и за 92 декара гори.

Всъщност историята на храма в село Делейна е събрана в няколко изречения и изписана над вратата. От надписа се разбира, че... "божествения храм "Свети Великомъченик Георги е изграден през 1869 година. По време на сръбските размирици през 1876 година е изгорен от черкезите. През 1884 година, по времето на негово височество княз Александър Български, и с блаженството на Антим- Видинския митрополит, е съграден отново, и е изписан през 1885 година от майстори от Дебърско".

И днес в църквата се пази регистър на кръщенията - най- старият е от 1899 година, от него става ясно, че до 1922 година свещеник в храма е бил отец Петър Костадинов. В регистъра селото фигурира с името Деляйна- така го знаят и по-старите хора. Интересното е, че в малката църквичка в Делейна са идвали за кръщаване на децата си и хора от съседни сръбски села.

 
Едно е ясно, че тогава, по онова време, хората са давали мило и драго, за да имат храм.

"И до днес е запазена вярата. Духовността на делейнчани, въпреки че с течение на времето младите са се отръпнали. Имаме църковно настоятелство, поддържаме храма, хората дават дарения- вярваме, затова и идваме. И се чустваме олекотени"- споделя и Фиданка Борисова.

 
Старинен храм, за който сме длъжни да се прогрижим. Очаква се ремонтните дейности да започнат в началото на пролетта следващата година. След ремонта църквата "Свети Георги" в село Делейна ще бъде с нов покрив и обновен двор. При възможност, ще бъдат възстановени и част от стенописите, а иконите в храма ще бъдат почистени с материали, които да ги съхранят във времето.
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41