Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Макреш хората вярват вече само в себе си

"Добро утро, кмете" по РАДИО ВИДИН гостува в Макреш. Името на селото произлиза от латинската дума "macro"- голям. Носи се легенда, че наименованието е дадено от италиански изследовател, преминал по тези земи. Той харесал селото и отседнал в него. Дал името му- "Макрес"- дълго, голямо село.

Кметът на Макреш Иван Каменов казва, че:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"...не големите инвестиции решават проблемите на хората, а дребните човешки неща. Кметът, със своите правомощия не може да реши всички проблеми. Но използвайки положението си на кмет, той може да намери онези институции, които имат правомощията, за да се свърши добра работа."


В община Макреш има 7 населени места. Жителите с постоянен адрес са над 1 600, а тези с настоящ- над 1 800 души.

"Общината има доста реализирани проекти през последните четири години. В момента изпълняваме един по програмата за развитие на селските райони- в село Раковица. Имаме и изработен проект за цялостна подмяна на водопровода в село Подгоре", хвали се кметът, но не скрива и проблемите, които трябва да се решат.

"Има път на територията на общината, който е най-прекият от Раковица за Видин, през Бранковци, разклона за Буковец. Пътят е в трагично състояние. Миналата година изготвихме снимков материал, писахме до Агенция "Пътна инфраструктура"- даже и отговор нямаме. Пътят има над 40 см. пропадане. Битовата престъпност също е голяма. Много от имотите са необитаеми. Наследниците много късно установяват, че нещо е откраднато. Дори и да се разкрие кражбата, тя е незначителна- под 50 лв. и не подлежи на наказание."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Местният първенец е на мнение, че хората вярват вече само в себе си.

"Не вярват на политиците, проблемите се трупат един след друг. Но аз винаги съм казвал, че кметовете сме определени, за да мислим за бъдещето. Задължително кметът трябва да има добра дума към всеки един човек и да започва всеки ден на чисто."

За хората от Макреш безработицата е основен проблем.

"За младите трябва да има постоянна работа, а не временна заетост... Останахме повече пенсионери, но друг начин няма, такъв е животът. Всичко имаше навремето- сега хората ги няма", разказват местните.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38