© Снимка: Уикипедия
125-та годишнината от кончината на Екзарх Антим І ще бъде отбелязана с редица прояви, които ще започнат през следващите дни в София, а кулминацията им ще бъде във Видин. Честването е част от инициативите, с които през 2014 г. ще бъде отбелязана 135-та годишнина от Учредителното народно събрание и приемането на Търновската конституция. Първото Народно събрание на България през 1879 година е председателствано от Екзарх Антим I, който преди това е бил и Видински митрополит. Отбелязването на годишнините е под почетния патронаж на председателя на парламента Михаил Миков:
"Изминалите 135 години от Учредителното народно събрание са повод за размисъл и гордост за видинчани в днешни дни. А детайли от житието на Екзарх Антим I говорят за активната му работа в създаването на институциите на модерната българска държава", каза в разговор с Цветомир Цветанов председателят на Народното събрание. Първият български екзарх е познат обаче повече като духовник, отколкото като държавник.
"Антим I е човекът, който е написал писмото до руския император, върху което е поставена резолюцията да се освободят българите. А след това като председател на Учредителното събрание, като председател на първото Велико народно събрание активно участва в създаването на държавата, раждането на нейните институции и обсъждането на Конституцията на модерната българска държава." Михаил Миков говори и за изхода от днешното разединение на нацията на фона на годишнините.
"Трябва да си припомним трудните дни от историята на България, когато въпреки различията нашите деди са намирали сили за обединение върху важните за страната въпроси."
© Снимка: Пресцентър НС
Честването на 135 години от делото на търновските първостроители е по инициатива на председателя на Народното събрание. За целта бе учреден инициативен комитет, в който влизат сегашни и бивши парламентаристи, представители на Светия синод на Българската православна църква, на институции и граждански организации. Сред участниците в инициативния комитет е и Величкият епископ Сионий, игумен на Лопушанската Света обител. Той разказа за делото на великия духовник и общественик Екзарх Антим I.
"Човек всеотдаен в своето служение към светата Църква, към светия олтар, човек борбен в защитата на интересите на повереното му от Бога българско паство и общественик, изградил голяма част от законите и духовния морал в съвременното ни общество... Спомняме си в тези предпразнични дни и за неговото отношение към българите по време на Априлското въстание, за неговата бащинска молитва за всички пострадали и за неговата прогласа пред цяла Европа на жестоките кланета и издевателства над православното българско население."
За ролята на парламентаризма в днешни дни разказа в "Актуално" най-младият депутат от Видински регион Филип Попов.
"България, съгласно нашата Конституция, е държава с парламентарно управление, така че ролята на парламента и парламентаризма в страната ни е основополагаща. Всички народни представители сме отговорни за създаването на нормите и законите, по които нашето общество да се ръководи и живее. И то не само да живее, а да живее по-добре... Сега сме свидетели на опити за поругаване на ролята на парламента."
Началото на събитията по повод годишнините ще е на 30 ноември от 17:30 часа, с откриване на изложбата "Вяра и държавност" във фоайето на Видинската филхармония. Ще бъде представен и документален филм, посветен на живота и делото Екзарх Антим I. От 18 часа на 30 ноември в зала "Филхармония" ще започне съвместен концерт на Видинския оркестър и звезди на Софийската опера и балет. На 1 декември от 9 часа в катедралния храм "Свети Димитър" ще бъде отслужена заупокойна литургия. След литургията литийно шествие ще потегли в 10:30 часа към Мавзолея на Екзарх Антим I, изграден в двора на Видинската света митрополия, където в 11:00 часа ще бъдат поднесени венци и цветя и ще бъде отслужена заупокойна молитва. От 12 часа на централния площад "Бдинци" във Видин ще бъде представен спектакълът "Искри" на Националната гвардейска част.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..