Процедурата по одобрение обаче е тромава, разказаха пред Нора Йоцова приемни майки от Видин:
"Един приемен родител се сблъсква с много трудности още в самото начало докато оформи необходимите документи. След това отново се ходи по мъките във всяко едно заведение... В този град няма работа за нас и бях принудена да се наглася да работя като приемен родител. Но като цяло процедурата е много тромава."
Все повече деца се настаняват в семейна среда във Видин, каза Цветелина Милославова, координатор на Националната асоциация за приемна грижа за региона.
"В момента имаме вече около 48 приемни семейства. Постоянно имаме нови одобрения. Имаме все повече настанени деца и бебета, което е много хубаво. Процедурата с оформянето на документите наистина е малко бавна, но пък от друга страна едно дете не може да се повери просто ей така набързо на някое семейство. Самите проучвания, комисии се извършват бавно, но според мен това е правилно, за да няма евентуални грешки при осъществяването на самата процедура."
56 са приемните семейства в област Враца, които са получили одобрение и могат да приемат деца, лишени от родителски грижи. Статистиката на социалните власти е актуална към края на 2013 година. 46 пък са децата, настанени в приемни семейства към този момент. Осем от приетите за отглеждане в подобни семейства деца са били осиновени от професионалните родители през последната година, предаде сътрудникът ни Жоро Александров и добавя:
"Каквито и усилия да полага държавата и в частност социалните власти, проблемите в това отношение се задълбочават от многодетни семейства или самотни майки с нисък статус, минимални доходи и лоши битови условия, които създават деца, но нямат възможност да ги отглеждат в нормални условия. Освен да извеждат децата от семейства, които не могат да ги отглеждат, социалните са задължени и да наблюдават как малчуганите биват отглеждани от приемните си родители, как ги хранят, ходят ли в учебни заведения редовно и имат ли нормални условия за развитие. Община Враца пък работи по проект "И аз имам семейство", чиято цел е да разработи единен финансов стандарт за услугата "Приемна грижа". Финализираният финансов стандарт ще даде основание за утвърждаването й като държавно делегирана дейност, също така се очаква положителна промяна на обществените нагласи по отношение на услугата "Приемна грижа", ролята и функциите на професията "Приемен родител". Проектът работи по схемата "Приеми ме", а общата му стойност е 15 милиона лева. Тя е отпусната като безвъзмездна финансова помощ за България. Целта е да има одобрени 500 приемни семейства, които да приемат за отглеждане 600 деца. Целевата група обхваща малчугани от 1 до 3-годишна възраст. В това направление са одобрени 82 български общини, област Враца участва с 3 общини– Враца, Бяла Слатина и Козлодуй."
Повече по темата- в звуковия файл.Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик. Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене. Ангел Ангелов казва,..
Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция. Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени. Премиерът отчете свършеното до този..
Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..
С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана? Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..
Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем. Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" . 18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..