Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборният кодекс и какво се промени в него

Снимка: Дневник

В края на миналата седмица парламентът най-накрая прие новия изборен кодекс. Той отне на депутатите много дебати и спорове, и бурни заседания. Ако трябва да бъдем точни, приемането на Изборния кодекс започна на 12 февруари и продължи осем дни. Вече е ясно, че няма да има мажоритарен вот. Изборните бюлетини пък ще бъдат номерирани. Експериментално ще се гласува машинно на евроизборите през май. За коментар по темата потърсихме видинските депутати- от Коалиция за България и член на Временната комисия за обсъждане и приемане на нов Изборен кодекс Филип Попов, и от ГЕРБ Владимир Тошев.

"Новият изборен кодекс е много по-демократичен и по-прозрачен от досега действащия. Той ще произвежда по нов начин изборните правила. Според скорошно проучване над 50% от българските граждани желаят да бъдат въведени нови правила, Снимказа да се избегне порочната практика, на която бяхме свидетели през последните четири години", заяви Филип Попов.

Според Владимир Тошев новият изборен кодекс не променя нищо съществено.

Снимка"Това бе една ненужна процедура, която отне на парламента около осем месеца работа и нейната единствена цел бе да замаже очите на хората, които протестираха", заяви още Владимир Тошев.

"Всяко ново нещо е хубаво. Одобрявам промените в новия изборен кодекс и мисля, че ще улеснят избирателите... Не знаем какви точно са промените, но искрено се надяваме да е за доброто на младите хора", е мнението на видинчани.  

Не е ясно дали президентът Росен Плевнелиев ще пусне за обнародване кодекса. Има голяма вероятност той да наложи вето, което да върне текстовете отново в парламента и да се наложи прегласуване.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00