Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пречистващата сила на огъня и прошката

На Сирни Заговезни в Чипровци по традиция се запалва огън на един от най-старите мостове в този край.
Снимка: chiprovtsi.bg

Сирни Заговезни се празнува 40 дни преди Великден. Това е седмата неделя преди Възкресение и след нея започва дългият великденски пост.

"Сирни Заговезни е един изключително интересен и изпълнен с много символика празник. В него се преплитат християнството и езичеството. След този празник започват великденските пости- едни от най-дългите в годината. Важни са пречистващата сила на огъня и силата на прошката"-
разказа в "Посоките на делника" етнографът в Регионалния исторически музей във Видин Десислава Божидарова.

Най-важната традиция на Сирни Заговезни е прошката- взаимното опрощаване на извършени волни и неволни прегрешения, което става преди празничната вечеря. На този ден прошка си взимат млади от стари, децата от родителите, младоженци от кумове- целувайки ръка се изричат: "Прощавай, мале, тате...". "Господ да прощава, простен да си!"- е задължителният отговор. Веселието вечерта е най-голямо по време на т. нар. хамкане на халва, парче сирене или сварено яйце. Сирни Заговезни е нещо повече от църковен празник за християните. С него се обозначава границата между зимата и пролетта. Много от ритуалите и обичаите, съпътстващи празника, са с езически характер.  

Празникът на всеобщото опрощение тази година е на 2 март. Видинчани ще поискат прошка от близките си хора, показва анкета на Пенка Милушева.

"Бих поискала прошка от всички, които обичам и ме обичат и ще поискам и непростеното да ми бъде простено ... Искам прошка от близките си, които безкрайно много обичам... Няма непростими грехове."

В Чипровци Сирни Заговезни също ще бъде отбелязан по стара традиция. Местните се събират в центъра на града, за да отбележат заедно празника Покладе, както го наричат там. За традицията разказа директорът на историческия музей в Чипровци Анюта Каменова.

"Преди вечеря хората се събират около огъня, за да се повеселят, да поиграят хоро и да въртят олалие. Олалие е лескова пръчка с височина един човешки бой. В единия й край е закрепена слама. Своеобразната факла се пали от големия огън, а после се върти над главата. Момците така измолват за здраве, а момите- да се въртят момците край тях."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32