Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семейният сигнал- отживелица или необходимост днес

Снимка: Семейство Гидови Личен архив

Преди дни минавах по обичайния си всекидневен маршрут, когато чух пролетни птички да се обаждат в ранната утрин. След няколко секунди установих, че мелодията страшно много ми прилича на нашия семеен сигнал. Сетих се как преди време родителите ни прибираха със сигнали от незабравимите летни игри. Всяко семейство си имаше свой сигнал и беше много весело, когато ни призоваваха в тъмното. А една от майките такива трели извиваше, че никога не успях да ги наподобя. В тийнейджърските си години също измисляхме сигнали, за да накараме приятелката да се покаже на прозореца и просто да поговорим. Използва ли днес някой нещо подобно? Сътрудникът ни от Враца Жоро Александров отново се включи с позиция по темата в сряда сутрин в "Посоките на делника".

"Новите технологии убиха старите начини на общуване, в това число и екзотичните подсвирвания, които бяха толкова много разпространени преди. Някога, в не дотам далечното минало, когато и "рокендролът беше млад", беше атрактивно да умееш да изкараш някоя мелодия с уста, да го превърнеш в свой сигнал, в оригинален начин да изявиш онова, което можеш… Днес това го правят модерните джаджи като GSM-и, Ipod-и, MP3-ки и тем подобни устройства, които напълниха, но и изпразниха джобовете ни. Първоначално тийнейджърите, а след тях и ние, техните родители, отвикнахме от предишните си начини на общуване, които владеехме, когато ние бяхме тийнейджъри.

Кажете ми, кой днес подсвирва на улицата? Ако случайно познавате такъв човек, със сигурност не го мислите, че е наред с разсъдъка, нали? Романтиката от 90-те години на миналия век очевидно се стопи в успехите на новите технологии, които обаче освен всичко друго ни отчуждиха един от друг.

В крайна сметка няма как да се спасим от революционните открития на новото време и ще трябва да се примирим с новите, модерните начини на общуване. Колкото по-рано го направим, толкова по-бързо ще престанем да изглеждаме като динозаври в очите на младите. Можем си страдаме тихичко и насаме, но няма да си признаваме, че това ни натъжава!"


Спомнят ли си времето, когато са използвали семеен сигнал и имали ли са въобще такъв- това попитах видинчани:

"Не си спомням... Никога не сме имали семеен сигнал... Разбира се, че и днес използвам звуков сигнал, дори когато се прибирам от участие- аз съм музикант и постоянно си подсвирквам с уста..."- казаха в анкетата някои от жителите на крайдунавския град.

СнимкаСигналите сега са трансформирани, но не се е изгубило значението им- това е мнението на психолога от Видин Катя Райчева.

"Разбира се, че модерните технологии трансформираха тези сигнали от миналото в други съвременни кодови послания. Хората имат нужда от това да се чувстват важни и значими, да са част от една двойка или компания. Всяка група хора си измисля своя начин- дали ще са знаци или звукови сигнали, като при мобилните телефони с различни сигнали ни звънят приятелите. Това е същото нещо- от психологическа гледна точка то замества онзи сигнал, който сме подавали и разпознавали като звук в миналото... Има разлика обаче в зависимост от това къде живееш. Ако си на село, където е по-спокойно, този сигнал ще се чува, за разлика от по-шумния град, където не се знае дали ще го чуят. Но се замества с други начини- с всички тези послания, които във фейсбук си правим- наша собствена снимка, емотиконите ги подреждаме по определен начин, със сигнала на мобилния телефон (когато звъни тъщата, например, свири химнът- всичко това показва психологическата потребност да си част от група. Затова мисля, че не са се изгубили, а са се трансформирали, все още има места, където се ползват и начини, по които се ползват звуковите сигнали"- каза за Радио ВИДИН Катя Райчева.

Отминалите времена си припомни и сътрудникът ни в Мездра Петко Котларски.

"Като вихър нахлуха в живота ни съвременните средства за комуникация и ни превърнаха в техни роби без да се усетим. Сега всеки от нас зависи от телефона в джоба и компютъра в работата и у дома. Вместо писма, си пишем имейли и си мислим, че това е единственият начин за комуникация.

Аз обаче съм по-възрастен и си спимням времето през 70-те и 80-те години, когато в къщи нямаше дори и домашен телефон. Това беше времето на сигнала с уста. Със сигнал баща ми напомняше, че е време да се прибирам, сигнали имаха бандите от приятели, с които се събирах за игра. И до ден днешен си спомням сигнала с първото ми гадже, който свирех зад ъгъла на съседната къща, за да не ме видят техните родители.

Младите читатели сигурно ще слушат с присмех връщането ни в миналото и спомените за сигнала с уста. Но аз не съжалявам, че съм живял така- защото тогава съм имал истински приятели и ако сега им изсвиря сигнала, веднага ще ми се притекат на помощ."


Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45