Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейният сигнал- отживелица или необходимост днес

Снимка: Семейство Гидови Личен архив

Преди дни минавах по обичайния си всекидневен маршрут, когато чух пролетни птички да се обаждат в ранната утрин. След няколко секунди установих, че мелодията страшно много ми прилича на нашия семеен сигнал. Сетих се как преди време родителите ни прибираха със сигнали от незабравимите летни игри. Всяко семейство си имаше свой сигнал и беше много весело, когато ни призоваваха в тъмното. А една от майките такива трели извиваше, че никога не успях да ги наподобя. В тийнейджърските си години също измисляхме сигнали, за да накараме приятелката да се покаже на прозореца и просто да поговорим. Използва ли днес някой нещо подобно? Сътрудникът ни от Враца Жоро Александров отново се включи с позиция по темата в сряда сутрин в "Посоките на делника".

"Новите технологии убиха старите начини на общуване, в това число и екзотичните подсвирвания, които бяха толкова много разпространени преди. Някога, в не дотам далечното минало, когато и "рокендролът беше млад", беше атрактивно да умееш да изкараш някоя мелодия с уста, да го превърнеш в свой сигнал, в оригинален начин да изявиш онова, което можеш… Днес това го правят модерните джаджи като GSM-и, Ipod-и, MP3-ки и тем подобни устройства, които напълниха, но и изпразниха джобовете ни. Първоначално тийнейджърите, а след тях и ние, техните родители, отвикнахме от предишните си начини на общуване, които владеехме, когато ние бяхме тийнейджъри.

Кажете ми, кой днес подсвирва на улицата? Ако случайно познавате такъв човек, със сигурност не го мислите, че е наред с разсъдъка, нали? Романтиката от 90-те години на миналия век очевидно се стопи в успехите на новите технологии, които обаче освен всичко друго ни отчуждиха един от друг.

В крайна сметка няма как да се спасим от революционните открития на новото време и ще трябва да се примирим с новите, модерните начини на общуване. Колкото по-рано го направим, толкова по-бързо ще престанем да изглеждаме като динозаври в очите на младите. Можем си страдаме тихичко и насаме, но няма да си признаваме, че това ни натъжава!"


Спомнят ли си времето, когато са използвали семеен сигнал и имали ли са въобще такъв- това попитах видинчани:

"Не си спомням... Никога не сме имали семеен сигнал... Разбира се, че и днес използвам звуков сигнал, дори когато се прибирам от участие- аз съм музикант и постоянно си подсвирквам с уста..."- казаха в анкетата някои от жителите на крайдунавския град.

СнимкаСигналите сега са трансформирани, но не се е изгубило значението им- това е мнението на психолога от Видин Катя Райчева.

"Разбира се, че модерните технологии трансформираха тези сигнали от миналото в други съвременни кодови послания. Хората имат нужда от това да се чувстват важни и значими, да са част от една двойка или компания. Всяка група хора си измисля своя начин- дали ще са знаци или звукови сигнали, като при мобилните телефони с различни сигнали ни звънят приятелите. Това е същото нещо- от психологическа гледна точка то замества онзи сигнал, който сме подавали и разпознавали като звук в миналото... Има разлика обаче в зависимост от това къде живееш. Ако си на село, където е по-спокойно, този сигнал ще се чува, за разлика от по-шумния град, където не се знае дали ще го чуят. Но се замества с други начини- с всички тези послания, които във фейсбук си правим- наша собствена снимка, емотиконите ги подреждаме по определен начин, със сигнала на мобилния телефон (когато звъни тъщата, например, свири химнът- всичко това показва психологическата потребност да си част от група. Затова мисля, че не са се изгубили, а са се трансформирали, все още има места, където се ползват и начини, по които се ползват звуковите сигнали"- каза за Радио ВИДИН Катя Райчева.

Отминалите времена си припомни и сътрудникът ни в Мездра Петко Котларски.

"Като вихър нахлуха в живота ни съвременните средства за комуникация и ни превърнаха в техни роби без да се усетим. Сега всеки от нас зависи от телефона в джоба и компютъра в работата и у дома. Вместо писма, си пишем имейли и си мислим, че това е единственият начин за комуникация.

Аз обаче съм по-възрастен и си спимням времето през 70-те и 80-те години, когато в къщи нямаше дори и домашен телефон. Това беше времето на сигнала с уста. Със сигнал баща ми напомняше, че е време да се прибирам, сигнали имаха бандите от приятели, с които се събирах за игра. И до ден днешен си спомням сигнала с първото ми гадже, който свирех зад ъгъла на съседната къща, за да не ме видят техните родители.

Младите читатели сигурно ще слушат с присмех връщането ни в миналото и спомените за сигнала с уста. Но аз не съжалявам, че съм живял така- защото тогава съм имал истински приятели и ако сега им изсвиря сигнала, веднага ще ми се притекат на помощ."


Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00