Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" държавните субсидии за партиите

Снимка: Мария Съботинова
Във Видин се раздават листовки, чрез които се приканват гражданите да се включат в подписката за референдум за премахване на държавните субсидии за партиите. В момента партийните организации  получават по 11 лева за всеки глас от изборите. Хората, които записахме като чуеха въпроса и веднага реагираха:

"Разбира се, че трябва да се премахнат партийните субсидии... Категорично сме "За"- точно с тези пари се извършват най-големите финансови злоупотреби"- бяха част от отговорите на видинчани. Имаше и граждани, които мислеха, че пак партии ще яхнат и този референдум и надеждите им отново ще останат излъгани.

Във Враца също събират подписка за референдум за премахване на държавните субсидии за партиите. Това провокира сътрудникът ни Жоро Александров да направи коментар па темата:

Снимка: БГНЕС"Знаете ли колко партии има в България? Не съм сигурен, че и аз знам точно, но преброих 130. За всяка от тях има една основна задача- да получава субсидия от държавата, за да може да хрантути своите активисти и да ги мотивира да агитират за нея на следващите избори. Звучи абсурдно, но 24 години след т. нар. преход в България, партиите се роят като пчели, а задачата им е само да чакат като търтеи на държавната хранилка, т. е. от парите, които държавата ни събира под формата на данъци, такси, налози и всякакви други начини да ни ограби. Излиза, че ние, българите, сме толкова тъпи, че издържаме едни хора, които не само не знаят как да ни управляват, но ги храним и за това, че от ден на ден живеем все по-зле. Ако не ми вярвате, чуйте няколко примера: Според председателя на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева средната субсидия за политическа партия в Европа е 3,50 евро на глас, докато у нас е 12 лева. Благодарение на намалението, направено от сегашните управляващи, субсидията става около 6 евро на глас или 10,80 лева. Тъй като винаги е добре да се прави сравнение, в най-мощната икономика в Европа- тази в Германия, политическите партии получават субсидия от 85 евроцента на глас, и то само за първите 4 милиона гласа. За всеки глас над 4 милиона тя става по 70 евроцента или средно по лев и 50 стотинки. За разлика от германската, нашата държава дава 7 пъти повече средства на партиите. Пък и зависи как пресмятаме. Когато през 2009 г. парламентът увеличи рязко партийните субсидии, тези 12 лева бяха 5% от минималната работна заплата, а жалките 0,85 евро за германските партии- някакви си 0,05% от минималното месечно възнаграждение в страната. Всъщност ние бием германците близо 100 пъти по партийни субсидии! Във Великобритания положението е още по-трагично от наша гледна точка. Там държавата също подпомага политическите партии, но по особено коварен начин. Не плаща на глас, а покрива само някои административни разходи. Още по-коварното- не на всички партии, а само на тези, които са в опозиция. Управляващата партия не получава нищичко от държавата. Нейният единствен ангажимент е да управлява безплатно, като в същото време осигурява средства на опозицията, за да я критикува, даже да състави правителство в сянка, издържано от бюджета... Какво излиза тогава? Хем ние, българите, сме най-бедните в ЕС, хем плащаме най-много на политическите си чакали, пардон политическите си партии. Е, още ли се питате дали е необходимо да паднат субсидиите за партиите?"

За коментар по темата Лилия Димитрова потърси и народния представител от "Коалиция за България" от Видинския регион Филип Попов.

Снимка: БНР Архив"Смятам, че държавата следва да субсидира политическите субекти, в лицето на политическите партии с оглед на това да се избегнат възможните корупционни схеми. Поради тази причина е създаден подобен закон и е измислена тази процедура. Тази субсидия, обаче е за извършването само и единствено на политическа дейност. Не мисля, че трябва да се премахне държавното финансиране и субсидиране на политическите партии. Махането на 1 лев от субсидията пак е една крачка напред към намаляване на тази субсидия"- каза Филип Попов.

Още по темата за държавните партийни субсидии чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45