Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Земята е безценното богатство на село Кладоруб

Снимка: Пламен Генчев
Кладоруб е малко село в община Димово, което има вековна история. Старото му име е било Кладово. Селото е построено върху римска крепост. Все още хората при оран вадят монети и други антики, а според археолози селището е по-старо дори от историческия град Рациария във Видинско, съществувал по време на Римската империя. От някогашната му слава вече няма и помен. От 350 души, останалите тук са 29, а най-младите местни жители са на по 65 години. Това разказа при посещението ми в кметството кметският наместник Лазар Василев: Снимка

"Въпреки че селото ни е на кръстопът, нямаме проблем с кражбите. Тук живеят стари хора, раздават им пенсиите на място. Нямаме си магазин, но идва кола два-три пъти месечно, за разносна търговия. Два пъти в месеца ни навестява и доктор- това е сега животът на Кладоруб. Имам четирима сина, които много обичат това село, макар че живеят в София. Значи, че ще го има това село. През него минават пътищата за Белоградчик, за "Магурата" пак оттук минават. Имаме гори, две реки- за мен това е божествено място"
- обясни кметският наместник.  
Къща за гости в село КладорубТой е оптимист, че някой ден младите ще оценят какво богатство се крие в родното им място, и ще се върнат при корените си. Надява се и проучванията на археолозите при римската крепост да продължат, за да разкрият богатствата на региона.

"Имаше един археологически екип преди две години, правиха разкопки на римската крепост. Откриха 134-метрова крепостна стена. Но оттогава до сега няма интерес към това селище. Тази стара крепост е била един от бастионите по пътя на коприната. Говори се, че е било медицински легион. Факт е, че иманярите откриват множество гробове. Погребаните са положени не както ние погребваме близките си- християните. Вадят се монети от първи век, антични неща. Археолозите дори смятат, че тук селището е било и преди Рациария. Откриват оловни тръби, които са били водопроводът тогава. Хората са живели до 45 години, тровели са се от тях. Все още се откриват предмети от онова време."

Снимка
Преди време иманярите често посещавали Кладоруб, но сега разкопките им понамалели. Мястото е копано с булдозери, като лунен пейзаж е, недоумява кметът. Сам любител на античните предмети, които носят историята на родното му място, Лазар Василев се заел да изкупува намерените антики. В двора на една от четирите му къщи му има богата колекция от всякакви вещи- стомни, дървени сечива и предмети от всякакъв род.  Бивш военен, свикнал с реда и дисциплината, кметският наместник мечтае да превърне родното си село в подредено и красиво място, в което хората да идват често. Но казва, че за да се развие успешен туризъм, трябва първо да се научим как.

"Не може след 18 часа в Белоградчик например нито една от атракциите да не работи, няма изградена инфраструктура. И тук в селото, при къщите за гости никой вече и не пита. Вървеше само когато беше кампанията за популяризиране на скалите. Исках Кладоруб да стане туристическа атракция, да идват хора, да е хубаво. Защото, земята е всичко, най-безценното богатство..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00