Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земята е безценното богатство на село Кладоруб

Снимка: Пламен Генчев
Кладоруб е малко село в община Димово, което има вековна история. Старото му име е било Кладово. Селото е построено върху римска крепост. Все още хората при оран вадят монети и други антики, а според археолози селището е по-старо дори от историческия град Рациария във Видинско, съществувал по време на Римската империя. От някогашната му слава вече няма и помен. От 350 души, останалите тук са 29, а най-младите местни жители са на по 65 години. Това разказа при посещението ми в кметството кметският наместник Лазар Василев: Снимка

"Въпреки че селото ни е на кръстопът, нямаме проблем с кражбите. Тук живеят стари хора, раздават им пенсиите на място. Нямаме си магазин, но идва кола два-три пъти месечно, за разносна търговия. Два пъти в месеца ни навестява и доктор- това е сега животът на Кладоруб. Имам четирима сина, които много обичат това село, макар че живеят в София. Значи, че ще го има това село. През него минават пътищата за Белоградчик, за "Магурата" пак оттук минават. Имаме гори, две реки- за мен това е божествено място"
- обясни кметският наместник.  
Къща за гости в село КладорубТой е оптимист, че някой ден младите ще оценят какво богатство се крие в родното им място, и ще се върнат при корените си. Надява се и проучванията на археолозите при римската крепост да продължат, за да разкрият богатствата на региона.

"Имаше един археологически екип преди две години, правиха разкопки на римската крепост. Откриха 134-метрова крепостна стена. Но оттогава до сега няма интерес към това селище. Тази стара крепост е била един от бастионите по пътя на коприната. Говори се, че е било медицински легион. Факт е, че иманярите откриват множество гробове. Погребаните са положени не както ние погребваме близките си- християните. Вадят се монети от първи век, антични неща. Археолозите дори смятат, че тук селището е било и преди Рациария. Откриват оловни тръби, които са били водопроводът тогава. Хората са живели до 45 години, тровели са се от тях. Все още се откриват предмети от онова време."

Снимка
Преди време иманярите често посещавали Кладоруб, но сега разкопките им понамалели. Мястото е копано с булдозери, като лунен пейзаж е, недоумява кметът. Сам любител на античните предмети, които носят историята на родното му място, Лазар Василев се заел да изкупува намерените антики. В двора на една от четирите му къщи му има богата колекция от всякакви вещи- стомни, дървени сечива и предмети от всякакъв род.  Бивш военен, свикнал с реда и дисциплината, кметският наместник мечтае да превърне родното си село в подредено и красиво място, в което хората да идват често. Но казва, че за да се развие успешен туризъм, трябва първо да се научим как.

"Не може след 18 часа в Белоградчик например нито една от атракциите да не работи, няма изградена инфраструктура. И тук в селото, при къщите за гости никой вече и не пита. Вървеше само когато беше кампанията за популяризиране на скалите. Исках Кладоруб да стане туристическа атракция, да идват хора, да е хубаво. Защото, земята е всичко, най-безценното богатство..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28