Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на семейството- за приемната грижа и децата без родителска обич

Снимка: БГНЕС
Днес отбелязваме Международния ден на семейството. Обявен е от Генералната асамблея на Организацията на обединените нации с решение на Общото събрание на ООН от 20 септември 1993 г. и се чества от 1994 г. насам. Фокусът ни е върху по-различните от традиционните семейства- приемните родители и домовете за деца. Домът за деца, лишени от родителски грижи "Надежда" в Белоградчик е семейство за 30 деца без родители. Иванка Петрова се срещна с директорката Емилия Григорова и един от възпитаниците на дома.
"В Дома правим различни мероприятия с цел децата да бъдат социализирани и да не се чувстват изолирани. Всяка година ходим на летен лагер с децата в Ахтопол, често ходим на екскурзии. Извеждането на децата от дома допринася за това те да не се чувстват различни от другите деца. Децата ни ходят и на различни състезания с деца от други домове, а на обмяна на опит всички, и деца и персонал, бяхме в Дома за деца в Берковица. Ние се срещаме често учителите и с класни ръководители на нашите деца, честваме големите и малките лични празници- изобщо правим всичко което се случва в едно истинско семейство. Децата ни се чувстват като едно голямо семейство"- разказа директорката на Дома за деца в Белоградчик Емилия Григорова. Тя допълни, че макар напуснали дома, техните възпитаници все още ги търсят- и за съвет, и по радостни поводи.
"Добре се чувствам в този дом, на всички ни е уютно. И учителите се грижат добре за нас, помагат ни за домашните. Помагаме си и сами с каквото можем- големите на по-малките. Ходим и на спортни събития"- разказа за живота си в голямото семейство един от възпитаниците на Дом "Надежда".
Продължаваме към ежедневието на хората, избрали да станат приемни родители. Откъде намира толкова обич, че да я дарява и на други деца, а не само на своето- Петя Генова попита Камелия Георгиева от Берковица, майка на момченце, избрала да стане приемна майка на още едно дете.
"Щастлива съм с това детенце, което взехме, радва цялото ни семейство. Моят син го прие като собствено братче, много ми помага в грижите. НЕ съжалявам за този избор, ако имах възможност щях да взема поне още едно дете. Семейната среда е най-важна за едно дете. Може би и в домовете ги гледат добре, но е по-хубаво в семейна среда. Нас всички добре ни приемат, целият квартал познава новото дете, обичат го, а мен ме уважават. Всеки може да опита като мен, но хората ги е страх. Аз също бях осиновена и знам как ме гледаха. Радостна съм, че и аз помагам на дете, както моите родители ми помогнаха някога. Пожелавам на хората да помислят за тези деца, да ги спасят, да имат обич и да чувстват че някой се грижи за тях"- отправи своето послание Камелия Георгиева.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45