Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застой в пазара на имоти

Снимка: Радио ВИДИН


В края на миналата година експерти предвиждаха понижението в цените на недвижимите имоти у нас да спре. Положителната тенденция на имотния пазар е най-отчетлива в София, където цените на жилищата през изминалите месеци са отбелязали трети пореден реален годишен ръст в размер на 4.77%. Спрямо предходното тримесечие цените на имотите в столицата са нараснали с 0.97%- сочат данните на Националния статистически институт. Случва ли се обаче това в Северозапада? Спираме се на Враца и Видин.

В града под Околчица се оказва, че пазарът при продажбите на имоти е в застой. Причините потърси Жоро Александров:

Изискванията на банките при отпускането на кредити за закупуване на жилища стопират сериозно пазара на недвижими имоти във Враца. Това твърди Петя Димитрова, брокер от местна агенция за имоти.
 
Снимка"През последните месеци се наблюдава интерес към по-евтини жилища. Предимно се продават панелни апартаменти в жилищен комплекса "Дъбника", "Сениче" и "Младост" на нива около 20 000 до 25 000 лева. Проявяват интерес и към вилни имоти. Повечето хора, които купуват ново строителство, теглят кредит от банка. Условията на банките са по-различни от други години- гледат се доходите, а не имота, който се залага. Затова и по-малко хора имат възможност да вземат по-голям заем за покупка на по-голямо жилище"- обясни бокерът.

Във Видин тенденцията е същата- търсят се евтини жилища в по-крайни квартали. Цените на панелните апартаменти са достигнали най-ниските си нива от няколко години насам. Не върви и отдаването под наем на търговски площи. Единствените, които търсят помещения, са търговци за продажби на дрехи втора ръка и закуски.

"Пазарът е на същите нива от преди Нова година. Има предлагане на имоти, но купувачите са малко. Очакваме през лятото да има покачване в продажбите от т.нар. чужденци- българи живеещи в Испания и Италия. Цените на жилищата са стигнали най-ниските си нива от много години насам. Тухлените апартаменти държат по-добри цени, но панелките направо се сринаха като цени. Двустаен панелен апартамент в краен квартал е на цена 24 000-26 000 лева. Определяща за момента е цената, не се търсят луксозни жилища. Двустайно тухлено жилище в кварталите "Калето" и широк център на Видин се продават за 35 000 до 40 000 лева"- каза  Стефан Филаретов, регионален брокер на Агенция за продажба на недвижими имоти. 


СнимкаЦените вървят надолу не само при продажбите, но и при тези жилища, които се отдават под наем. Търсят се помещения предимно за магазини за продажба на дрехи втора употреба, аптеки и закуски- много показно за нуждите на живеещите хора в региона. Изчезнали от видинския имотен пазар са и чужденците- масово разпродават къщите си по селата, заради нашествие на крадци.
За разлика от апартаментите и къщите в района на Видин, при земеделските земи отчитат ръст в цената за декар, каза още брокерът Стефан Филаретов:
"При земеделските земи от месец януари има покачване в цената за Златорожието- селата Антимово, Кутово, Покрайна. За големите парчета площи над 10 декара цената стига 700 лева. Земите по-ниска категория са с двойно по-ниски цени."


Още за тенденциите в пазара на имоти в Северозапада чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28