Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застой в пазара на имоти

Снимка: Радио ВИДИН


В края на миналата година експерти предвиждаха понижението в цените на недвижимите имоти у нас да спре. Положителната тенденция на имотния пазар е най-отчетлива в София, където цените на жилищата през изминалите месеци са отбелязали трети пореден реален годишен ръст в размер на 4.77%. Спрямо предходното тримесечие цените на имотите в столицата са нараснали с 0.97%- сочат данните на Националния статистически институт. Случва ли се обаче това в Северозапада? Спираме се на Враца и Видин.

В града под Околчица се оказва, че пазарът при продажбите на имоти е в застой. Причините потърси Жоро Александров:

Изискванията на банките при отпускането на кредити за закупуване на жилища стопират сериозно пазара на недвижими имоти във Враца. Това твърди Петя Димитрова, брокер от местна агенция за имоти.
 
Снимка"През последните месеци се наблюдава интерес към по-евтини жилища. Предимно се продават панелни апартаменти в жилищен комплекса "Дъбника", "Сениче" и "Младост" на нива около 20 000 до 25 000 лева. Проявяват интерес и към вилни имоти. Повечето хора, които купуват ново строителство, теглят кредит от банка. Условията на банките са по-различни от други години- гледат се доходите, а не имота, който се залага. Затова и по-малко хора имат възможност да вземат по-голям заем за покупка на по-голямо жилище"- обясни бокерът.

Във Видин тенденцията е същата- търсят се евтини жилища в по-крайни квартали. Цените на панелните апартаменти са достигнали най-ниските си нива от няколко години насам. Не върви и отдаването под наем на търговски площи. Единствените, които търсят помещения, са търговци за продажби на дрехи втора ръка и закуски.

"Пазарът е на същите нива от преди Нова година. Има предлагане на имоти, но купувачите са малко. Очакваме през лятото да има покачване в продажбите от т.нар. чужденци- българи живеещи в Испания и Италия. Цените на жилищата са стигнали най-ниските си нива от много години насам. Тухлените апартаменти държат по-добри цени, но панелките направо се сринаха като цени. Двустаен панелен апартамент в краен квартал е на цена 24 000-26 000 лева. Определяща за момента е цената, не се търсят луксозни жилища. Двустайно тухлено жилище в кварталите "Калето" и широк център на Видин се продават за 35 000 до 40 000 лева"- каза  Стефан Филаретов, регионален брокер на Агенция за продажба на недвижими имоти. 


СнимкаЦените вървят надолу не само при продажбите, но и при тези жилища, които се отдават под наем. Търсят се помещения предимно за магазини за продажба на дрехи втора употреба, аптеки и закуски- много показно за нуждите на живеещите хора в региона. Изчезнали от видинския имотен пазар са и чужденците- масово разпродават къщите си по селата, заради нашествие на крадци.
За разлика от апартаментите и къщите в района на Видин, при земеделските земи отчитат ръст в цената за декар, каза още брокерът Стефан Филаретов:
"При земеделските земи от месец януари има покачване в цената за Златорожието- селата Антимово, Кутово, Покрайна. За големите парчета площи над 10 декара цената стига 700 лева. Земите по-ниска категория са с двойно по-ниски цени."


Още за тенденциите в пазара на имоти в Северозапада чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23