Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво защитават промените в Закона за защита на конкуренцията?

Снимка: РАДИО ВИДИН
Промените в Закона за защита на конкуренцията, внесени преди време от депутати, за да се ограничат нелоялните търговски практики, са опасни за конкуренцията. Големите търговски вериги ще се преориентират към външни доставчици и вероятно цените ще тръгнат нагоре. Това прогнозират представители на хипермаркетите, работодателските организации, икономисти, анализатори и производители. Опитахме се да разберем какво ще се случи с българския пазар. Промените, които се спрягат ще доведат до много рискове за българската икономика и по-специално за българските производители- смята Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

"Очакваме, че с тези текстове търговците в България ще бъдат принудени да прекратят частично отношенията си с малки български производители и ще увеличат вноса. По този начин ще ограничат рисковете от огромните глоби, заложени в законопроекта и то за нарушения, които могат да се третират твърде широко и дават възможност на държавната администрация да разсъждава доколко има нарушения
"- каза експертът.

Освен че ще навреди на малкия и среден бизнес, този проект ще бъде много вреден и за българските потребители, които ще платят по-високите цени, заложени с промените.

"Една от идеите на вносителите на закона е да увеличат цената, която получават българските производители. Ако законодателят постигне тази своя цел, по-високите цени, които плащат търговците, няма как да не рефлектират при равни други условия. Те ще се отразят при крайните цени за потребителите. От този закон ще загубят всички. Ще загубят и българските политици, защото ние очакваме да  се докаже, че част от разпоредбите противоречат на европейското законодателство в частта, която урежда свободата на установяване и свободата на договаряне. Въпрос на време е срещу България да стартира наказателна процедура срещу този закон. Този законопроект е вреден за български бизнес, за икономиката и не трябва да влиза в сила"
- категоричен е Йордан Матеев.

Според данните на Националния статистически институт от месец април, спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в потребителските групи са се увеличили- при хранителните  продукти и безалкохолните напитки увеличението е с 0.4%; при облеклото и обувките има увеличение с 6.1%; за жилищно обзавеждане, домакински уреди и поддръжка на дома цените са се повишили с 0.1%. Има увеличение на основните хранителни продукти, без които не можем в ежедневието си- бял хляб, ориз, мляко, плодове и зеленчуци.

Потърсихме за коментар и Видинската търговско-промишлена палата. Един от очакваните резултати е повишаването на цените, каза Красимир Кирилов, председател на Палатата:

"Всеки един опит държавата да регулира изкуствено цените и взаимоотношенията между производители и търговци няма как да не доведе до сътресения. Основният проблем в новите регулации е, че те не са достатъчно ясни и ще доведат до възможности за корупция. Втора възможност е търговците да минат в сивия сектор, те ще гледат да избегнат праговете, които законът залага. Големите търговски вериги ще потърсят контрагенти и доставчици в съседните европейски страни- Румъния, Сърбия, което ще навреди на българския производител. Ясно е, че проблем има- малките и средни производители могат трудно да отговорят на условията, поставени от големите вериги и сега. Само за да бъдат представени в магазините на големите вериги, работят, ако не на загуба, то поне без печалба. Трябва да бъде намерено решение, което няма да стане с драстична намеса на държавата. Не трябва вината да се прехвърля само на големите вериги и да забравяме за основното- цената на енергията на българския производител и административните тежести, които го правят неконкурентоспособен"
- обясни Красимир Кирилов.  

Още коментари за промените в Закона за защита на конкуренцията и какво ще донесат те на родния пазар ще намерите в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14