Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предсрочни избори- между 28 септември и 12 октомври

В часа за политика в "Посоките на делника" продължаваме темата от миналия вторник- предсрочните избори и кога ще са те. Предсрочните парламентарни избори ще са между 28 септември и 12 октомври. Партиите ще проведат консултации за уточняване на датата на вота в този период, съобщи президентът Росен Плевнелиев след края на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност.

"Политическата криза ще бъде решена чрез диалог между българските политически сили", коментира съвсем накратко преди дни във Видин председателят на Парламента Михаил Миков. В интервю за Българското национално радио Михаил Миков потвърди, че "Коалиция за България" е за бързи предсрочни избори.

Тонът за предсрочни избори е даден. Кога обаче е реалистичната дата? Жоро Александров с коментар по темата.

"Политическата система у нас се тресе, а изборите са неизбежни. Но най-важният въпрос сега е не дали, а кога да избираме новите народни представители. Най-логичен изглежда изборът през есента, защото колкото по-късно е вотът, толкова по-добре. Защо ли? Защото избирателите или както е модерно да ни наричат напоследък "суверенът", се нуждае от дълга почивка от простотиите и номерата на родните политици през последните месеци. А и откъде накъде ние трябва да бързаме? Нали тези, които изпратихме преди година в парламента, не можаха да се разберат как да управляват повече от 12 месеца?! Пък и идеята за избори в края на юли или през август звучи като желание да се контролира контролираният вот, т.е. да гласуват по-малко от 20% от избирателите...

На следващо място избори през октомври или ноември ще означават, че държавата няма да е на автопилот в първите месеци на следващата година, а ще има ясен бюджет за 2015-а. Което пък ще означава, че политиците ще са поели отговорността си пред суверена.

На трето място избори след 3, 4 или дори 5 месеца ще понапълнят партийните касички, повечето от които се изпразниха на евроизборите през май. Тъй като вместо да се пекат по плажовете, политиците ще трябва да поработят през юли и август, а от това ще спечелят всички.

Не на последно място изборите през юли ще попречат на повечето българи да проследят на спокойствие мачовете от световното първенство в Бразилия. А както се знае, световното е веднъж на 4 години, не е като изборите у нас!!!

СнимкаКогато се говори за датата на изборите, най-важно е да се отговори на няколко въпроса: ще стане ли задължително гласуването, ще се допусне ли машинно и електронно отчитане на вота и ще има ли мажоритарен избор? Защото на мен като избирател ми писна да гласувам за номинираните от партийните централи. Пък и с настоящия изборен кодекс, измислен от др. Мая Манолова, не ни очаква нищо друго освен възпроизвеждане на статуквото в сегашния парламент с тази разлика, че вместо за златния пръст на Волен Сидеров ще се говори за мъдрите решения на Николай Бареков...

Всъщност българите вече започнаха сами да се ориентират в ситуацията. Неслучайно в социалните мрежи от ден на ден набира скорост виртуалната игра "Мистър пистол", която дава възможност на хората да си отмъщават на политиците. Накратко какво представлява играта: на шарен фон като на стрелбище в панаир се появяват мишени с лицата на български политици, а геймърът трябва да ги уцели с пушка, която вместо куршуми бълва боя, с което демонстрира огромната народна любов. Играта се появи в петък, 13-и но вече се радва на огромен интерес. Сред "жертвите" на народния гняв са лидерът на ДПС Лютви Местан, атакистът Волен Сидеров, новото лице в родната политика Николай Бареков, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, премиерът Пламен Орешарски, президентът Росен Плевнелиев, както и много други политически лидери и запомнени лица от годините на прехода.
Играта можете да откриете на адрес: misterpistol.com
."

Още по темата за предсрочните избори чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00