Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спокойни ли са в старините си възрастните хора в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН


Процентът на възрастните хора и в България и по света нараства. В България процентът им нараства, защото не се раждат млади, а българските младежи емигрират. Крайният резултат е неизбежен- по-малко млади хора трябва да се грижат за по-голяма бройка баби и дядовци.

Грижим ли се подобава за възрастните хора, които си нямат никого, или близките им са далеч, проверихме в една от социалните институции в областта - Дома за възрастни в село Гара Орешец, община Димово. Възрастните хора често са по-чувствителни към отношението към тях от страна на околните, отколкото младите хора, но най-много им тежи самотата, която определят като "страшна болест". Това каза 73-годишната баба Мария, за която се грижат в Социалния дом в Гара Орешец.

Социалния дом в Гара Орешец"У дома няма никой с когото да си говориш, самотата е страшна болест....Тук, в дома ми е много добре, да е жив този, който го направи това за стари хора. Имаме си спокойствие, храна, компания, имаме удобства. Така и децата са спокойни, постоянно се обаждат да питат какво ядохме, почиваме ли си. Синът ми е в София, как да дойде обратно на село да ме гледа, и аз не искам. Първо идвах тук в дома дневна, защото ме беше срам да дойда за постоянно. Но сега като ме натисна неволята дойдох."- разказа пред екипа на Радио ВИДИН баба Мария.

Обикновено у нас след като изгледат и внуците, възрастните хора биват забравени и от деца, и от внуци. Често се превръщат в затворници на собствените си домове с напредването на възрастта, а стане ли трудно обслужването на ежедневните им нужди - тогава е наистина много сложно. Затова много възрастни предпочитат да отидат в Дом, където за тях да се грижи квалифициран персонал.
Освен че се грижат целодневно за 30 възрастни, към Социалния дом в Орешец функционира и дневен център, където хората се срещат, хранят се, и общуват с други на тяхната възраст.

Снимка"Потребители на услугата са хора в пенсионна и предпенсионна възраст. Целим те да не се чувстват изолирани от социалния живот. Дейностите, които се предлагат в Дома са рехабилитационни и медицински грижи, организираме и свободното им време. Имаме трудотерапевт, санитари, фелдшер и две медицински сестри. В сградата на Дома се помещава и Дневен център за стари хора с капацитет 20 лица- идват, хранят се, организираме им мероприятия."
- обясни Валентина Петкова, директор на Социалния дом в Гара Орешец.



Населението на община Белоградчик е в по-големия си процент застаряващо. Голяма част от възрастните хора живеят сами. Клубът на пенсионера и клубът на инвалида са обхванали по-голямата част от тях и се стараят да ги подпомагат в ежедневните им нужди, както и да осигуряват по-голямо разнообразие в социалните им контакт. Наред с това функционира и Дневен център за стари хора, чийто капацитет е 20 души. Посетителите са доволни от грижите за тях, от вниманието и добрите условия. Със своите ниски пенсии те и не мечтаят за нещо повече.

Снимка"Сама съм, с ниска пенсия. Обградени сме с внимание тук, всичко ни харесва, хранят ни, водят ни на екскурзия, чисто е. Има фелдшер, ако се наложи за нещо. Ние пенсионерите не сме за нищо вече, за това сме тук."- разказаха пред Иванка Петрова потребителите на социалните услуги за възрастни в Белоградчик.





Една от стаите за възрастни в Социалния дом в ОрешецДомашният социален патронаж храни и обгрижва 164 човека, като доставя храната по домовете на всички нуждаещи се не само от града, но и от селата на общината. По програма към общината работят и 7 асистенти, които обгрижват 14 стари, самотно живеещи хора в Белоградчишко. В село Салаш функционира и Дом за възрастни хора с деменция. Там са настанени 35 нуждаещи се. В момента се работи по изграждането на два Центъра за настаняване от семеен тип в Салаш и Дъбравка, в които тези хора да бъдат настанени. 


Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00