Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезнаха ли "кралю-порталю" и "пускам-пускам кърпа"?

Снимка: Радио ВИДИН


В днешното забързано ежедневие почти всичко е подчинено на компютъра. Не правят изключение дори и детските игри. В интернет пространството могат да се намерят безброй различни по тематика игри, в които, вглъбени деца часове наред прекарват деца по цялата планета. Все повече от улиците изчезва детската глъчка, за да се предпочете екрана на неодушевената вещ. Не се чуват и викове от балкона, които да подканват запотените деца да се прибират... На какво играят нашите деца и на какво си играехме ние преди, как са се забавлявали нашите майки и бащи, баби и дядовци-това се опитваме да разберем в "Посоките на делника".

Някога играехме на народна топка, на "пържоли", държави, магаре, криеница, скачахме на ластик или биехме с топката ръбчета в тротоара. Да не забравяме и типично мъжката игра с хартиени фунийки. Сега нашите деца повече се забавляват на компютъра, влезли дълбоко във виртуалната действителност. Изобретателите на игрите в мрежа са обхванали почти всички области, в които детето има интерес. Кои игри се предпочитат и остават ли все пак игрите навън предпочитани пред тези в интернет-пространството- това попитахме видинските деца заедно със стажант репортера Деница Пламенова.

"В свободното си време чета книги и играя на лаптопа, или стоя във Фейсбук, но не повече от час и половина. Иначе си почивам, като гледам филми... Играя на таблета, разни игри, за роботи и други или гледам детски филми, играя си и навън. Когато времето е хубаво излизам на игри и сутрин, и вечер... Пред компютъра съм предимно вечер, слушам музика, иначе лятото предпочитам навън. Играем на криеница, капитане-капитане. Игрите на открито предпочитам, но има време и за компютъра..."- разказаха пред нас видински деца от различни възрасти.

А сега да се върнем малко по-назад, за да видим как са се забавлявали нашите родители. Детски игри от отминали дни-това се опита да събере от Оряховския край Ирена Станкулова от Народно читалище "Развитие-1903"- село Остров:

"Нашите баби са играли на копчета- рисуват кръг и в него слагат стотинка или копче и хвърлят. Който уцели пръв е победител. Играли са на кралю-порталю, пускам-пускам кърпа, свинкя, тугане на топка. Днешните деца са малко скептични към тези игри, като знаят на какво могат да играят на компютъра. Питат бабите си- знаете ли какво е фейсбук, профил, и се смеят, че не знаят..."

Още за любимите игри на поколенията може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00