Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът след потопа

Снимка: Светослав Цветанов

Как жандармерията пази имуществото в празните къщи и дали ще могат да подредят наново домакинствата си, след като мътната вода се оттече и ги пусне да стигнат до домовете си? Какво мислят доброволци и жители на наводнения град? Всички тези въпроси си задаваме след трагичните събития  и природната стихия в Мизия. Слушателят на Радио Видин Йордан Малджански от Враца се включи с мнение и коментар по темата днес.

"И армията трябва да е на място, а целият район да бъде отцепен. 30 000 души са само частните охранители в страната. Ще ги мобилизираме и държавата ще им плати, ако трябва, но трябва да са там"- каза нашият слушател.

Гарантирано ли е опазването на собствеността на евакуираните от домовете им жители на Мизия? Потърсихме за отговор директора на Областната дирекция на МВР- Враца комисар Иван Кирилов.

"Четирима служители на полицията от Мизия и един от Гложене също са сред пострадалите с наводнени домове"- каза комисар Иван Кирилов.

Освен сигурност за оцелялото имущество, на пострадалите ще им бъде потребна и сигурност, че ще успеят да се справят с възстановяването на жилищата си. Когато мътната вода си отиде, помощ ще трябва за извозването на мъртвите животни и за почистването на калта. Ще трябват и средства за ремонти и преобзавеждане на наводнените домове. Решение предлагат от Фейсбук групата ЗАЕДНО за МИЗИЯ, БЯЛА СЛАТИНА, ДОБРИЧ, ВАРНА, ВРАНИЛОВЦИ, които предлагат помощ за хората от бедстващите региони. Деница Пламенова разговаря с администратора на групата Ива Славкова.

"Искаме да помогнем с опита си, тъй като преди това създадохме и групата "Да помогнем на Добрич". Ние не можем да обещаем нищо но пострадалите. Ние обещаваме, че ще дадем техните данни на хората, които наистина искат да помогнат"- каза Ива Славкова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45