Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реален и изпълним ли е планът за развитие на Берковица

Снимка: Радио ВИДИН Архив
Основната тема днес в "Посоките на делника" е свързана с развитието на Берковица през следващите 6 години. Преди дни в града под Ком се проведе обществено обсъждане на проекта за Общински план за развитие 2014-2020 г. В обсъждането взеха участие представители на общинската администрация, общински съветници, общественост и медии. Проектът е изготвен от Ивелина Сярова и е на стойност 73 739 лева. Планът включва социално-икономически анализ на общината - териториални и селищни ресурси, човешки ресурси, SWOT анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите. Обсъдена беше и стратегическата рамка за развитието на общината- визия, цели и приоритети. Сътрудникът ни Петя Генова присъства на обсъждането на проекта.

"По отношение на човешките ресурси в Община Берковица преобладават, за съжаление слабите пред силните страни. Те са продиктувани от това, че в цялата страна демографската картина се влошава"- заяви Аничка Груева, представител на екипа, изготвил проекта.
 
СнимкаПредставените данни за броя на населението, за заплатите и действащите фирми предизвика огромно недоволство в залата. Бяха изказани мнения, че данните са некоректни и не отразяват реалната картина.

"Всяка неделя от Община Берковица отиват да работят по други населени места в страната много хора. Те обаче се водят жители на община Берковица. Това не означава, че това население е работещо в Берковица. Хайде да не се лъжем и да не говорим гръмки фрази. Тук става въпрос за сериозна тема, която касае развитието на нашия регион за следващ период от 6 години"- каза Георги Ганов, който присъства на общественото обсъждане на проекта.
 
Представеният проект за Общински план на развитие на Берковица до 2020 г. предизвика бурни реакции, защото се оказа, че освен некоректни данни, според присъстващите, има и непълнота на данните - например никъде не са споменати историческият паметник, познат като Турска баня, нито минералните извори в Слатина и Замфирово, нито наличието на злато и сребро под Балкана.

В крайна сметка се стигна до най-съществената част - представянето на визията за развитието на общината и предложенията за действия за нейното изпълнение.

СнимкаВизия: "Община Берковица - развит туристически център, територия с устойчиво екологично селско стопанство и съпътстващи промишлени производства, територия с високи качества на средите - жизнена, селищна, околна - предлагаща сигурност на населението“.

Стратегическите цели за развитие на община Берковица за периода 2014-2020 г. са определени по следния начин:

Стратегическа цел 1: Съживяване на местната икономика и създаване на работни места, чрез ефективно използване на местния потенциал и привличане на инвестиции в селското стопанство и услугите за намаляване на безработицата и повишаване на доходите;

Стратегическа цел 2: Развитие на човешкия капитал в общината, подобряване качеството и стандарта на живот чрез насърчаване на образованието, социалното включване и подобрени местни услуги;

Стратегическа цел 3: Подобряване на териториалната устойчивост и свързаност, съхраняване и опазване на природното богатство на общината, развитие на града и селските райони.

Общинските съветници и гражданите направиха много предложения, които бяха взети под внимание и отразени в окончателния вариант на Общинския план за развитие.

Той бе представен на сесия на Общинския съвет в Берковица и гласуван с пълно единодушие.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00