Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Талисман срещу лоши очи и болести

Ангел Гоев: "Благодарение на обредната си направа, талисманът има способност да спира злото. Но човек трябва сам да го почувства и да го избере за свой личен пазител"

4
Старинни амулети и талисмани, изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин
Снимка: Ваня Минева

Въпросът за вярата е станал също толкова чувствителен, колкото и въпросът за етническата принадлежност и сексуалната ориентация- тези неща сам си ги избираш, те са интимни и никой няма право да ти се меси в тях. И все пак- може ли един амулет да ти помага, това се опита да разбере стажант-репортерът в Радио ВИДИН Деница Пламенова.

"Имам талисман и това е една снимка, на която сме аз и моята майка. Винаги я нося със себе си и това наистина ми носи някакво успокоение... Винаги нося със себе си иконата на Света Богородица с младенеца и едно малко кръстче, което е специално от Кръстова гора"- споделиха жители на Видин.

Повечето от случайно попитаните събеседници на Дени признават, че не вярват в силата на амулетите и не носят талисмани. За други това е твърде лично решение, за което не желаят да говорят. По-възрастните участници в анкетата, които признаха, че имат талисмани, споделиха, че ритуалните предмети до голяма степен са свързани с църковната символика. Тийнейджери пък споделиха, че талисманите им помагат в училище.

Старинни амулети и талисмани,  изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин, Снимка: Ваня МиневаСъмнения в силата на талисманите няма един от малкото живи български майстори на оригинални амулети и талисмани- етнографът Ангел Гоев, който е доктор по история. Автор е на над 60 научни публикации, студии, статии и на над 390 научно-популярни издания в областта на българските народни вярвания и обичаи, с акцент върху тяхната магическа част. Освен че ги изучава, Ангел Гоев от 15 години избработва амулети и талисмани по древни предписания, съобразявайки се със старите български вярвания и традиции. С него се срещнахме, когато подреждаше своя самостоятелна изложба в музея "Кръстата казарма" във Видин:

"Всяка една традиционна култура си има своите начини и форми. Амулетите и талисманите са част от защитната система на нашия народ. От дълбока древност човекът попада в агресивна среда и се старае да изгради система за защита- физическа и психическа. Една малка част от нея са амулетите и талисманите. Според вярванията те са предмети на силата, които имат способност, благодарение на обредната им направа, да спират злото и да го прогонят"- казва Ангел Гоев.

Старинни амулети и талисмани,  изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин, Снимка: Ваня Минева

Изложбата с амулети ще бъде в "Кръстата казарма" на Видин до края на лятото.


Ако вярвате, че талисманът помага- вижте я. За да стане персонален амулетът, трябва всеки сам да го хареса, да го почувства и да го избере за свой личен пазител от злото.

Амулетите и талисманите от древността и до днес са символ на защита от злите сили.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45