Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на независимостта- примери за подражание и спомени за родовата памет

Снимка: Радио ВИДИН

Независимостта на България е провъзгласена с Манифест на 22 септември 1908 г. в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в старопрестолния град Търново. Независимото Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 г. От Освобождението до Независимостта на България, държавата е трибутарно княжество.

Да живее свободна и независима България! Да живее Българският Народ!- са думи от манифеста, с който цар Фердинанд провъзгласява независимостта.

Гост в "Посоките на делника" в празничния ден е Христина Кирилова- историк от отдел "Нова история" към регионален исторически музей- Видин. Говорим си за това- какво означава за България манифеста, с който се обявява независимостта и каква е била страната ни през 1908 година.

"Това е една велика дата в нашата история. Васалната зависимост на българската държава преди този акт пречи за развитието ни във всяко едно отношение. В онези далечни дни България с всичко, което постига, показва, че може да бъде и международно призната. Според доста историци тогавашната международната обстановка е била благоприятна да се случи това събитие"
- разказа историкът.

В Деня на независимостта на България говорим още за родовата памет и примерите за подражание, които остават за вечни времена. Образът на видинчанина Христо Петров Ликов е увековечен от архитект Георги Стойков на паметника на геройски загиналите "Бдинци" в центъра на Видин. Той е представен в скулптурната композиция като подофицера, който носи знамето.

СнимкаВ книгата си "Видни власи от Видинския край" покойният вече Генади Вълчев пише: "По време на Балканската война, на Чаталджанската позиция, пред погледите на турците Христо Ликов гордо развява българското знаме, за което впоследствие е награден с орден за храброст и е произведен в чин подофицер. Още по-величествен е подвигът му в Първата световна война, когато командирът на 51-ви пехотен полк му възлага да изнесе знамето на полка от обкръжението при Добро поле и да го предаде на военното командване във Видин. Пристигайки тук след множество перипетии, Христо Ликов, по прякор Мърц, брани и крие знамето под прага на дома си и така геройски изпълнява тази задача."

Според някои сведения именно заради тази постъпка, образът му е увековечен в знаменосеца на паметника на "Бдинци". Години ни делят от тогава. Срещнахме се с внука на Христо Ликов- Никола Спасов, който си спомня какво са му разказвали:

Никола Спасов- внук на знаменосеца Христо Ликов"Полкът им е бил обкръжен, избрали дядо ми да спаси знамето. Той го вързал около кръста си и пеша се прибрал до Видин. Прекосил е цяла Югославия и стигнал до Видин. Знамето увил в парцали и го закопал под прага на къщата си. Дошли от поделението, от Трети пехотен Бдински полк да го искат, но той им казал- никакво знаме! Вие не сте се борили за него, аз съм се борил. Баба ми го съветвала да им даде знамето, но той бил непреклонен- на тези страхливци знамето не давам. Тогава аз съм бил на 3 години, но спомените са ми предадени от майка ми. Едни ден тя взела знамето и го занесла в поделението, но на дядо не казала. Чак през 42-ра година, когато Царят дошъл при него му казали...."
- разказа за Радио ВИДИН Никола Спасов.

Храбрият знаменосец спечелил и многобройни медали за храброст. И те обаче, както и снимки на героя, не са се запазили.
На въпрос има ли в днешни дни такива хора, които да са ни пример за гордост и подражание, дядо Никола отговори:"Няма такива. Духът на българина вече се стопи!"

Още за независимостта, гордостта и родовата памет може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28