Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С какво ще се топлим тази зима

Снимка: Радио ВИДИН

През този отоплителен сезон ще ползваме по-скъп ток. Инверторните климатици са най-луксозният вариант за отопление. Уредите струват над 1 200 лв. Цените на твърдото гориво са все още по-ниски, като при първите по-студени дни се увеличават с 20-25%. Ако се възползваме от възможността, която предоставят горските стопанства сами да си съберем или отсечем дърва за огрев, кубикът излиза между 32 и 36 лв. за различните региони на страната. Потърсихме за коментар по темата Димчо Костадинов, мениджър продажби за регион Видин на най-големия доставчик на твърди горива в страната.  

"Продажбите в началото на всеки отоплителен сезон се увеличават, особено сега с повишението на цената на тока. Няма повишаване на цените на горивата към момента. Очаквам, че с новите доставки обаче ще има и нови цени, затова съветвам клиентите ни да си ориентират по- отрано"- посъветва Димчо Костадинов.

Отоплението е един от основните проблеми и за врачани, който започва веднага след края на лятото. Рязкото настъпване на есента през септември не позволи на хората дълго да мислят по този въпрос. Всъщност, в града под Околчица има доста възможности за осигуряването на семейния уют през дългите и студени зимни нощи. Различни варианти за отопление са избрали врачани, показва анкета:

"На централно парно ще бъдем тази зима, с малко дете сме. Малко по- скъпо е, но ни е удобно ... Тая зима ще се топля на дърва. Мисля, че ще е по- удобно и по-топло така. Предпочитам централно парно ... Така съм преценила и такива са моите възможности"- казаха врачани пред нашия сътрудник в града под Околчица Жоро Александров, който продължава с коментар:

Снимка: Радио ВИДИН"Изчисленията показват, че тази зима най-евтино ще е, ако се топлим на твърдо гориво. Средната цена за отопление на двустаен апартамент от 60 кв. м на дърва излиза 75-80 лева месечно. Ако ще купувате въглища, добавете още няколко стотатчки отгоре към крайната цена, но имайте предвид, че печките на твърдо гориво се чистят, а от тях излизат сажди, дим и други нелицеприятни неща. Средната цена за този вид отопление е около 100 лева месечно. Най-чисто изглежда отоплението с централно парно. Средната месечна сума варира между 150 и 200 лева, като зависи от потреблението на топла вода в домакинството. При подписване на договор за разсрочено плащане на равни месечни вноски, цената може да се намали до 90-100 лева месечно, но се плаща 10 месеца в годината и се изравнява с единайстата вноска. При редовно плащане от местната "Топлофикация" дават и бонуси от 6% върху крайната сума. Потребителите на централното парно във Враца са около 8 000, като бройката им е относително една и съща през последните 5 години. Предимството на този вид отопление е, че когато не искаш да топлиш дадено помещение, врътваш крана на радиатора.

Най-скъпо засега изглежда отоплението с електроенергия, като независимо дали имате климатик или конвекторна или каквато и да е печка, сметката ви ще набъбне с минимум 150 лева на месец. Да не говорим, че в най-лютите студове, ще трябва да търсите спешно по 200-300 лева, за да си платите сметката за ток. А както се знае от дружеството не търпят разсрочване на задължението, както например може да направите със задължение в "Топлофикация". При отоплението с ток има и други неудобства- когато всички около вас се топлят на електричество, мрежата често не издържа, а бушоните гърмят като пиратки в новогодишната нощ. Така стигнахме до отоплението с природен газ. Като себестойност, то излиза най-евтино за отопление, но е нужна първоначална инвестиция от минимум 5 000 лева, за да докарате тръбата със синьото гориво до дома. Иначе 75-80 лева ще са напълно достатъчни месечно за отоплението на двустайното жилище, показват най-елементарните изчисления. Има и такива домакинства във Враца, които разчитат на отопление не с пропан бутан, а на метан. Това смъква цената с още около 20 лева месечно надолу, но също трябват пари за първоначалната инвестиция около изграждането на мрежа, горелка за метан и най-вече има проблеми при зареждането, защото бутилките за метана трябва да се поставят в специални, изолирани помещения, каквито могат да се обособят само в отделни къщи, но не и в жилищен блок с много апартаменти."


И тази зима няма да ни е лесно. Но нали трябва да сме оптимисти. Огромна част от жителите на Северозапада ще разчитат на класическото отопление на дърва и въглища.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45