Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме международния ден на анестезиолога

Д-р Лъчезар Блажев: "Светлото бъдеще е далече, но все някой трябва да остане в България"

Отделението по анастезиология, интензивни грижи и лечение в МБАЛ Видин
Снимка: Радио ВИДИН


Днес отбелязваме Международния ден на анестезиолога. На 16 октомври през 1846 г. е поставено началото на обезболяването при хирургичните операции. У нас съвременната анестезиология въвежда чехът Антон Франц Червенаков (1908 - 1984). По негово предложение към ИСУЛ се създава специалност по анестезиология през 1956 г.

Анестезиолозите се грижат за обезболяването по време на операции и манипулации, но и не само. Има тежки ситуации, в които животът на човек зависи от уменията и знанията на анестезиолога, който поддържа дишането чрез апаратна вентилация. Пак анестезиолозите са хората, които се грижат за пациента и в следоперативната фаза.

"Анестезиологът е този, който прави упойката, и този, който се грижи за здравето и живота на пациента по време на оперативни интервенции. Това е лекарят, който се занимава с пациента и в следоперативния период до възстановяването на нормални жизнени функции. Анестезиологът е и интензивен терапевт и поддържа живота при пациенти с животозастрашаващи ситуации след катастрофи"
- обясни д-р Лъчезар Блажев, заместник-директор "Медицински дейности" в МБАЛ "Света Петка" във Видин.

Преди около 40 години започва да функционира отделението по анастезиология във видинската болница. Денонощно се осигурява дежурството от лекар- анестезиолог. Сега в отделението работят шестима лекари.

д-р Лъчезар Блажев"Засега в болницата успяваме да поддържаме персонал, който ни гарантира второ ниво на компетентност, което е за областна болница. Винаги има на разположение анестезиолог"- уточни д-р Блажев.  

За професията на анестезилога, а и изобщо за професията лекар, казват, че се учат през целия живот. Проблем е, че младите лекари напускат България заради по-доброто заплащане в чужбина. Зад граница специалистите получават десетократно повече за своята работа и отговорността, която поемат.

"При нас се изплаща и възнаграждение за допълнителен труд, но не мога да кажа, че е добре остойностен, при положение че те събудят в два часа през нощта. Работиш до пет, прибираш се, но няма заспиване"- знае от личен опит лекарят.

Оценява ли се техния труд подобава и защо продължава изтичането на кадри от държавата- на този въпрос д- Лъчезар Блажев отговори, че макар да са положили Хипократова клетва, не са длъжни да стоят гладни. И обяснява за случай преди години, когато им бавели заплатите два-три месеца.

"Беше през 2000 година, или малко след това. Не получавахме заплати по три месеца и изпитвах едно озлобление към пациента, който разбира се няма никакво отношение към моята заплата. Но за съжаление, парите са основен стимул за работа. При нашата специалност анестезиолог можем да разчитаме само на заплата, защото няма как да изкарваме пари в частен кабинет, работим само в болница. Например чувам, че има колеги в Бургас, които ходят в чужбина за уикенда и се връщат с по 3000 паунда!"

За празника д-р Блажев пожелава на колегите и на себе си да са живи и здрави, за да устоят на трудностите:

"Макар, че светлото бъдеще е далече, все някой трябва да остане тук, в България!

Още за работата на анестезиолозите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45