"В момента в Брегово имаме сключен договор с 15 души- в кметствата по един, а в Брегово за трима души. Какво може да свърши този един човек?! В Бюрото по труда в Брегово регистрираните безработни в работоспособна възраст са около 700 души. Тази висока безработица води след себе си и други последствия. В бюджетната сфера в Общината са ангажирани 280 души. И около 150 души са ангажирани в търговската мрежа. Имаме няколко земеделски фирми на територията на Брегово, но в тях са ангажирани много малко хора. В общи линии това е активното население, което в момента се труди."- каза Милчо Лалов.
Безработицата обаче не ги спира да посрещнат празника на труда подобаващо, каквито от край време са традициите в Брегово:
"На 1 май около 600 души ще се включат в честването на Международния ден на труда. Честването съвпада и с едно друго мероприятие- ще бъдем посетени от представители на руското посолство. Ще положим цветя пред паметника на съветските воини в Брегово, на паметника в Балей и на този на съветските летци, който също е в Брегово. Събитието ще бъде в 11:30 часа."
Поглед и към другите ежедневни проблеми в Общината- разчитат ли на оперативните програми, предвиждат ли се улици за асфалтиране и как ще се спасят от комарите.
"Комарите започнаха, след 18 часа не може да се излиза. В Брегово има няколко заблатени места, където се развъждат. В рамките на бюджета няма никаква възможност да се отделят средства за борба с комарите. Трябваше държавата да осигури средства от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии, защото това е бедствие за нашия край. Разчитам на Асоциацията на крайдунавските общини за това да се чуе в парламента."- обеща кметът на Брегово.
Попитахме го и какво подготвя общинското ръководство, какви идеи ще се реализират тази година.
"Подготвяме голям еко проект за около 4000 декара екологично замърсени земи. Предвиждаме възстановяване плодородието на тези земи, замърсени от мини "Бор", Сърбия и възстановяване коритото на язовир "Елещев". Почвата, която ще се изнесе от коритото на язовира ще отиде за насипване на тези замърсени земи на брега на Дунав. Очакваме да се реализира през 2016 година."- допълни Милчо Лалов.
Заедно със Стефка Павлова се срещнахме и с хора от Брегово, за да ги попитаме как живеят, какво се променя в общината и доволни ли са от работата на общинския кмет.
"Трудно се живее, няма работа, все по-лошо става. От помощи се препитаваме, на вересия живеем... Младите няма къде да работят, завършили, няма къде да се трудят. Как да се реши проблема ли- може би чрез земята- плодородна е тук. Но кога ще стане- чакаме..."- разказаха хората.
Още за живота в Брегово може да чуете в звуковия файл.
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..