"В момента в Брегово имаме сключен договор с 15 души- в кметствата по един, а в Брегово за трима души. Какво може да свърши този един човек?! В Бюрото по труда в Брегово регистрираните безработни в работоспособна възраст са около 700 души. Тази висока безработица води след себе си и други последствия. В бюджетната сфера в Общината са ангажирани 280 души. И около 150 души са ангажирани в търговската мрежа. Имаме няколко земеделски фирми на територията на Брегово, но в тях са ангажирани много малко хора. В общи линии това е активното население, което в момента се труди."- каза Милчо Лалов.
Безработицата обаче не ги спира да посрещнат празника на труда подобаващо, каквито от край време са традициите в Брегово:
"На 1 май около 600 души ще се включат в честването на Международния ден на труда. Честването съвпада и с едно друго мероприятие- ще бъдем посетени от представители на руското посолство. Ще положим цветя пред паметника на съветските воини в Брегово, на паметника в Балей и на този на съветските летци, който също е в Брегово. Събитието ще бъде в 11:30 часа."
Поглед и към другите ежедневни проблеми в Общината- разчитат ли на оперативните програми, предвиждат ли се улици за асфалтиране и как ще се спасят от комарите.
"Комарите започнаха, след 18 часа не може да се излиза. В Брегово има няколко заблатени места, където се развъждат. В рамките на бюджета няма никаква възможност да се отделят средства за борба с комарите. Трябваше държавата да осигури средства от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии, защото това е бедствие за нашия край. Разчитам на Асоциацията на крайдунавските общини за това да се чуе в парламента."- обеща кметът на Брегово.
Попитахме го и какво подготвя общинското ръководство, какви идеи ще се реализират тази година.
"Подготвяме голям еко проект за около 4000 декара екологично замърсени земи. Предвиждаме възстановяване плодородието на тези земи, замърсени от мини "Бор", Сърбия и възстановяване коритото на язовир "Елещев". Почвата, която ще се изнесе от коритото на язовира ще отиде за насипване на тези замърсени земи на брега на Дунав. Очакваме да се реализира през 2016 година."- допълни Милчо Лалов.
Заедно със Стефка Павлова се срещнахме и с хора от Брегово, за да ги попитаме как живеят, какво се променя в общината и доволни ли са от работата на общинския кмет.
"Трудно се живее, няма работа, все по-лошо става. От помощи се препитаваме, на вересия живеем... Младите няма къде да работят, завършили, няма къде да се трудят. Как да се реши проблема ли- може би чрез земята- плодородна е тук. Но кога ще стане- чакаме..."- разказаха хората.
Още за живота в Брегово може да чуете в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..