Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотекарите празнуват днес

6
Снимка: Радио Видин
Професията на библиотекаря е една от най-старите, съдейки от факта, че първата библиотека е построена през 7-ми век пр.н.е. от асирийския цар Ашурбанипал в древния град Ниневия, и която е по-стара с 400 години от световноизвестната Александрийска библиотека в Египет. Някога библиотекарите са били втори по ранг след владетеля, заради функцията им на пазители на информацията, която е актуална и днес.

В наши дни при споменаването на думата "библиотека", повечето хора си представят множество прашни стелажи, натъпкани със стари книги в тесни, сумрачни помещения, в които работят суховати, гледащи лошо библиотекарки, час по час напомнящи да се пази тишина.

СнимкаМного деен е екипът в Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" - Видин, в който преобладават млади, образовани и много позитивни хора.

"Търпение, внимание и отдаденост" - това, са най-важните качества на библиотекаря, казва завеждащият Детския отдел във видинската библиотека Адрияна Цветкова. От хранилища на книги, библиотеките се превръщат в привлекателни оживени центрове, които предлагат както печатна, така и виртуална информация- допълва още тя. По думите й децата предпочитат художествената литература, а в отдела разполагат с много нови заглавия.

"Библиотекарят е в услуга на обществото"
, категорична е Мануела Миткова, която работи от 6 години като част от екипа.

"Да си отворен към новостите на съвременното информационно общество" - това е нужно според нея, както и да си любознателен и винаги усмихнат, и ведър с читателите.

Библиотекарят в чуждоезиковата читалня към видинската библиотека Татяна Николова започва работа сред книгите и споделя, че с читателите е нужно да се подходи индивидуално и с много любов.

СнимкаПрез 2005 година е издаден летопис на библиотека "Михалаки Георгиев", подготвя се и негово продължение за периода от юни 2004 година до края на 2014-та. Той има съществен принос в обществения живот на Видин и областта.

На 1 април 1959 година видинската библиотека е обявена за окръжна методична библиотека, през 1984-та е  удостоена с орден първа степен "Кирил и Методий" за активна културно-просветна дейност, а три години по-късно е преименувана в универсална научна библиотека. След 2000 година библиотеката във Видин става регионална, разказва библиотекарят в отдел "Краезнание" Наталия Николова.

Продължението на летописа ще покаже съвременния облик на културната институция. Той е с много снимков материал и е предназначен за студенти, библиотечни специалисти и общественици.

Потърсихме коментар и от старшите в професията- Петко Котларски разговаря с главния библиотекар при Народно читалище "Просвета 1925 - Мездра" Павлинка Русева, като я попита наистина ли библиотеката в днешни дни остава място за учене през целия живот.

"Библиотеката в Мездра работи активно с децата читатели. Насочили сме се към тях, защото смятаме, че тук чрез света на книгите те могат да развиват своето въображение и знания. Стремим се да формираме трайни навици за четене през целия живот. Знае се, че всеки един от осем българи напуска образователната система без да придобие средно образование. Затова се смята, че библиотеките имат възможността да повишават грамотността чрез четенето. Работим и с друга категория- да привлечем по-възрастни хора да разширяват знанията си и да придобиват компетенции. Имаме и редовни потребители около 30-те, които сега карат вечерно училище..."- разказа бибилиотекарят.  

Народно читалище "Н. Й.Вапцаров-1924" в Криводол се включва в Националната библиотечна седмица. Инициативата започна днес с концерт по случай 70 години СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" и 180 години образователно дело в Криводол. Още за професията си и любовта към книжните страници разговаряхме с Христина Кирилова, библиотекар от 33 години.  

"Още първия път, когато влязох в библиотека и усетих въздуха на книгите, си казах: "Това ще е, това е моят въздух." Вече 33 година работя само и единствено като библиотекар. Мястото, където работя, е моят живот. Знаете какво е заплащането на нашия труд, но това не ни спира да превърнем библиотеката в желано и привлекателно място"
- разказа Христина Кирилова.

Българската православна църква чества на 11 май Св. Св. Кирил и Методий. Денят на създателите на славянската азбука, бил отбелязван като църковен празник още преди XII век. Той се превръща и в Ден на библиотекаря.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37