Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Създават ли проблеми необитаемите жилища

Снимка: Радио ВИДИН

Повече от 11 млн. жилища в Европа са празни и не се обитават от никого, сочат данните на Европейския съюз. Най-тежък е проблемът в Испания, където празните жилища са над 3,4 млн, което е 14% от жилищния фонд, заради свръхзастрояването и срива на строителния сектор. Във Франция и Италия необитаемите жилища са по 2 млн., в Германия - около 1,8 млн. Във Великобритания, където има тежък проблем с недостига на жилища в столицата Лондон необитаемите са около 700 хил.

1/3 от близо 4 млн. жилища в България стоят празни, а останалите две трети са пренаселени. Това показват данните на националната статистика и Евростат. Знаем, че много жители на Северозападна България напускат домовете си, за да търсят препитание в други градове на страната или в чужбина. Жоро Александров попита врачани имат ли проблеми с необитаемите жилища в местата, където живеят.

"Чувството за обща собственост е много важно да го има и в България, тъй като това допринася до развитието на едно наистина цивилизовано общество. Всички общи части като градинки, стълбища и площадки са част от нашите жилища и когато има много необитаеми жилища, това неминуемо пречи на тяхното поддържане ... Необитаемите жилища създават проблеми, когато стават аварии, а отделно, когато трябва да се извърши някакъв ремонт, те са допълнителна пречка ... Няма как да се оправи този проблем, защото необитаемите жилища са вратичка в избирателния кодекс и тези жилища се използват за незаконна регистрация на избиратели преди предстоящи избори." - споделиха в анкетата жителите на Враца.

Марияна Кирилова е домоуправител на вход в осеметажен жилищен блок във Видин. Няколко от апартаментите във входа са необитаеми, но тя поддържа непрекъсната връзка със собствениците им и според думите ѝ няма никакви проблеми до момента.

"Проблеми в нашия вход няма. Хората, които не обитават своите жилища, са ни оставили телефони и скайп връзка и непрекъснато поддържаме връзка с тях. Когато семействата си идват от чужбина, винаги оставят някакви пари и като цяло хората са много съвестни." - каза за Радио ВИДИН Марияна Кирилова.

Има ли данъчни облекчения за собствениците на необитаеми жилища в община Видин- това попитахме Огнян Георгиев, началник отдел "Местни данъци и такси" към Община Видин.

"Собствениците на необитаеми жилища не се ползват от никакви привилегии. Единственото облекчение е, че чрез предварително подаване на молба, се освобождават от такса смет. Тези молби-декларации се подават година за година предварително в края на предходната година." - обясни Огнян Георгиев.

Повече по темата можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31