Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Астрологът Георги Терзиев: "От 25 юли до 5 септември не давайте пари назаем"

Георги Терзиев на пленер по живопис в село Гара Орешец
Снимка: Радио ВИДИН
В последната нощ на юни ще бъде добавена допълнителна секунда към световния часовник. Малко научна информация- секунда е единица за време, една от седемте основни единици в Международната система единици. Старите дефиниции на секунда са базирани на видимата позиция на слънцето на небето при въртенето на Земята. Тогава слънчевият ден се разделя на 24 часа, всеки от които се дели на 60 минути, а всяка минута- на 60 секунди, т.е. секундата се явява една 86 400-на част от средния слънчев ден. Тази дефиниция се запазва до 1956 година.

Астрономически наблюдения през 19-и и 20-и век обаче откриват, че има забавяне в това средно време, поради което движението на Слънцето и Земята се оказва ненадежден метод за определяне на времето. С откриването на атомните часовници се отваря нова възможност за точното определяне на една секунда време.

На 30 юни, точно в 23 ч. 59 мин. и 59 сек. ще добавим секунда време.

Какво можем да свършим за една секунда? Примерите са много- да изпратим имейл или честитка на някого, да погледнем небето или слънцето. За секунда може да се вземе правилното или погрешно решение.

"През призмата на нашия ум като цяло секундата не значи нищо. От гледна точка на астрономията обаче, тя е важна, в астрономията и астрологията говорим за висша математика. За човека значението на часовника и календара е относително- ако започнем да мислим по-позитивно, няма да обръщаме чак такова внимание на уреда часовник и на другото измерение, наречено календар"- обясни художникът и астролог Георги Терзиев.

За астрологията казва, че е като огледало- така както излизайки от вкъщи хвърляме по един бегъл поглед на външния си вид, така е и с хороскопите, които се изготвят на база на точна дата- година, месец, ден и час на раждане. По тази схема, която е на принципа на огледалото, могат да се видят основните структури, заложени във всеки човек.

"Имаме свободна воля, но имаме и предопределения. Съдба или свободна воля- този въпрос ще занимава човечеството до края на съществуването му. Важно е да се приеме това, което сме, което е вид еволюция. С това познание може да се фокусираме върху негативните черти, както ги определя нашият ум"- поясни астрологът.

Помолихме нашия събеседник да направи астро предсказание за летните месеци- какво да очакват нашите слушатели и коя планета ще окаже най-силно влияние върху живота ни. Оказва се, че през лятото ще бъдем под влиянието на ретроградна Венера:

"Тази ретроградност на планетата на любовта- Венера продължава над 40 дни. Ще започне от 25 юли до 5 септември. Но нейното влияние ще започне да се усеща още от 19 юли. Венера отговаря за нашите ценности, любовта и финансите. В този период е хубаво човек да не дава пари назаем. Внимавайте да не купувате скъпи и изящни предмети. Дамите- не правете глобални разкрасителни процедури. Венера се движи назад и има опасност да не се харесате. Планетата отговаря и за нашите връзки. Възможно е да срещнете някоя стара любов, но ако я подновите, ще е временно, запознанства през този период не водят до благополучен край. В никакъв случай не подписвайте договори- предбрачни или бизнес договори. В ретроградна Венера творците могат да направят чудеса. Тази ретроградност се извършва в знака на лъва, който отговаря за удоволствията, творчеството, децата. Няма нищо страшно в периода, но бъдете по-внимателни..."
- съветва още Георги Терзиев.   

Целия разговор с предсказанието на астролога и художника Георги Терзиев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45