Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От приемен родител към осиновяване- крачка напред или ходене по мъките

Снимка: БГНЕС

Възможен ли е този акт или пречките за неговото осъществяване са много. Поводът за днешната тема е конкретен случай от българския Северозапад. Галя Цекина от Белоградчик е приемен родител и вече осиновител. Данаил вече има свое семейство и живее в Медковец с родителите си. Той е на осем години и е щастлив с новите си майка и татко. Щастлива е и неговата нова майка- Галя Цекина. Една история с щастлив край.

"Преди пет години взех едно детенце като приемен родител и връзката ни стана много, много силна. Когато, обаче разбрахме, че детето е дадено за осиновяване от семейство от чужда държава ми стана много болно. Успяхме да се преборим и сега детето е вече при нас.

Имах чувството, че светът за мен свършва, когато разбрах, че детето ще бъде осиновено в друга държава.

Галя ЦекинаСега, когато ви разказвам тази история, отново изживявам всичко. Благодаря на Бог, че всичко свърши добре"- разказа развълнуваната майка.

Много от семействата, взели да гледат дете, са дълбоко огорчени, че хората ги смятат за печалбари. Най-болезнено е, като ти кажат: "Снимайте детето, идва осиновяване". Наистина деликатна тема, а спрямо нея има доста предразсъдъци, страхове, незнание. Така е всеки път, когато се докоснат пари и личен живот. Потърсихме за коментар представител на Асоциацията за приемна грижа за област Видин.

"Процедурата наистина е малко тромава, но пък и не може така лесно да се даде дете на някого. Разликата при гледането на биологично дете и приемно дете е огромна. Задължително трябва да се премине през обучение на приемните родители преди да се премине към осиновяване"- каза за радио Видин Цветелина Милославова.

"Една от най- добрите мерки за закрила на детето е осиновяването. Когато едно дете престои една година и повече в приемно семейство, те вече могат да кандидатстват като кандидат- осиновители. Имаме много случаи на територията на нашия регион. Процедурата не е толкова тромава, но би могло да се даде възможност да се промени наредбата така, че приемните родители в срок от шест месеца да могат и да осиновяват"-
каза Венци Пасков, директор на Регионална служба "Социално подпомагане"- Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56