Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От приемен родител към осиновяване- крачка напред или ходене по мъките

Снимка: БГНЕС

Възможен ли е този акт или пречките за неговото осъществяване са много. Поводът за днешната тема е конкретен случай от българския Северозапад. Галя Цекина от Белоградчик е приемен родител и вече осиновител. Данаил вече има свое семейство и живее в Медковец с родителите си. Той е на осем години и е щастлив с новите си майка и татко. Щастлива е и неговата нова майка- Галя Цекина. Една история с щастлив край.

"Преди пет години взех едно детенце като приемен родител и връзката ни стана много, много силна. Когато, обаче разбрахме, че детето е дадено за осиновяване от семейство от чужда държава ми стана много болно. Успяхме да се преборим и сега детето е вече при нас.

Имах чувството, че светът за мен свършва, когато разбрах, че детето ще бъде осиновено в друга държава.

Галя ЦекинаСега, когато ви разказвам тази история, отново изживявам всичко. Благодаря на Бог, че всичко свърши добре"- разказа развълнуваната майка.

Много от семействата, взели да гледат дете, са дълбоко огорчени, че хората ги смятат за печалбари. Най-болезнено е, като ти кажат: "Снимайте детето, идва осиновяване". Наистина деликатна тема, а спрямо нея има доста предразсъдъци, страхове, незнание. Така е всеки път, когато се докоснат пари и личен живот. Потърсихме за коментар представител на Асоциацията за приемна грижа за област Видин.

"Процедурата наистина е малко тромава, но пък и не може така лесно да се даде дете на някого. Разликата при гледането на биологично дете и приемно дете е огромна. Задължително трябва да се премине през обучение на приемните родители преди да се премине към осиновяване"- каза за радио Видин Цветелина Милославова.

"Една от най- добрите мерки за закрила на детето е осиновяването. Когато едно дете престои една година и повече в приемно семейство, те вече могат да кандидатстват като кандидат- осиновители. Имаме много случаи на територията на нашия регион. Процедурата не е толкова тромава, но би могло да се даде възможност да се промени наредбата така, че приемните родители в срок от шест месеца да могат и да осиновяват"-
каза Венци Пасков, директор на Регионална служба "Социално подпомагане"- Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49