Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да получиш застраховка или да чакаш писмо от Господ

Снимка: Радио ВИДИН Архив

Има ли българинът застрахователна култура- за това говорим днес в "Актуално" в "Посоките на делника".
"Въпреки последните събития и природни бедствия, българинът продължава да пренебрегва застраховката на жилището си. Въпреки че тази цена е в пъти по-ниска от тази на автомобила му например. Ние, като застрахователи, имаме интерес нашите застраховки да не са само автомобилни. При нас застраховат и земеделските стопани"- каза в "Посоките на делника" Асен Асенов, регионален мениджър на голяма застрахователна компания за област Видин.

Потърсихме и мнението на видинчани за това дали имат доверие на застрахователните компании и биха ли застраховали своето имущество. И този път мненията бяха двуполюсни.

"Българинът няма такава култура. Когато се случи бедата, чак тогава той се сеща... Българинът няма пари да диша. Как да си направи застраховка?! Има толкова далавери, че за да вземеш пари от някоя застрахователна компания, трябва да вземеш писмо от Господ Бог ... Застраховал съм много неща и трябва да вземем пример от Запада. Ходил съм и знам, че там хората застраховат"- споделиха в анкетата жителите на крайдунавския град.

Ако трябва да обобщим- все още има какво да се желае в посока подобряване на застрахователната култура на българина. Ако пък трябва да се сравняваме с прословутата Европа, нещата отново са коренно различни. Има още какво да учим. Конкретен пример разказа Асен Асенов.

"Преди време ни потърси наша съгражданка, която е омъжена за швейцарец. Когато мъжът разбрал, че няма застраховка на жилището, веднага я изпратил при нас, за да направим такава. Потърсиха опция, в която всяка година застраховката се подновява. Има какво да учим още от швейцарците."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56