Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Капитановци: Ще гласуваме за този, който оправи улиците

Безработица мъчи хората във видинското село

6
Снимка: Пламен Генчев
Разбитите улици и безработицата са основните проблеми на село Капитановци, което е третото по големина в община Видин. Местни хора обясниха, че в центъра улиците са в сравнително добро състояние, но в покрайнините такива направо липсват. Ето от какво още се оплакаха жителите:

"Проблемите са такива, че няма нито пари, нито нищо. Сам съм и нямам отникъде нищо. Работа няма също. Аз съм пред пенсия, подал съм документите, но още я няма... Какво може да направи кметът, като пари няма за Видин, остави за Капитановци... Бих искал да се направят пътищата, защото хората ще си разсипат колите. Тук пак има улици, но ако минеш към края, не може да се приказва... Лошо, защото улици няма, нищо няма. Хората мизеруват... Безпаричие. Работа няма. Младите работят в село по частни къщи за 5-10 лева. Друго няма."

СнимкаАсфалтовите настилки в Капитановци са отпреди повече от 50 години и по тях са се образували огромни кратери, каза кметът на селото Владимир Аристотелов. Той обясни, че тази година Община Видин е отделила недостатъчно средства за ремонт:

"Тази година баластрирахме 2-3 улици. Бяха отпуснати пари за запълване на дупки в асфалтова настилка на терен, който е 181 кв. м. Това е улица 13. Тя беше продължена тази година, след като миналата година също направихме частичен ремонт. И сега бяха отпуснати 181 кв. м., което е крайно недостатъчно, защото улиците на Капитановци са разбити, улиците са в невъзможност да минаваме с колите си и пеша даже. Имат обширни дупки, кратери бих им казал, които при дъждове се пълнят с вода и създават допълнителни затруднения. Капитановци имаше най-много асфалтирани улици, но това е асфалт, положен преди 54-55 години. Носещата покривка се е износила, на много места зеят дупки, асфалтът се рони. Даже вече не можем да говорим за необходимост от пълнене на дупки, даже от догодина ще започнем да говорим за тотално асфалтиране- от бордюр до бордюр, защото пълнене вече не е възможно... Не може този въпрос години наред, мандат след мандат, да не стои на вниманието на общинската администрация. Капитановчани са се зарекли: ще гласуват тази есен за кмет на града за този, който каже, че в разстояние на 2-3 години селото ще придобие този вид, който е имало по-рано."

СнимкаКофите за битови отпадъци в Капитановци не достигат и са с малък обем. Това създава проблеми с поддържането на чистотата в селото, каза още кметът Владимир Аристотелов:

"В продължение на един месец главната улица беше потънала в страхотни боклуци. Тротоарите бяха обрасли и непочистени от миналата година. Благодарение на хората, които бяха постъпили по проекта на областна управа, събрахме боклуците и след като не можахме да получим транспорт за извозване, обърнах се към местен арендатор. Той дойде с фадрома, други двама производители предоставиха 2 ремаркета и с тяхна помощ почистихме улицата...

Това звено, което се създаде към Община Видин, то се зае с почистването на кофите за смет. Идват два пъти в месеца. Това не е достатъчно, защото кофите са с малък обем, малко на брой и би трябвало поне три пъти да идва колата. Сметището ни не е обработено, въпреки докладните, които съм писал до Община Видин. Сметището се почиства по принцип пролет и есен. Тази година пролетта не е почистено. Това затруднява нашите хора и те са в невъзможност да изхвърлят боклуците на определеното място..."

СнимкаЦентър на община в миналото, днес Капитановци е кметство с постоянно население от 1 200 души. Основен поминък е земеделието.

"Има доста земеделски производители, между тях и много млади хора. Производството е трудоемка дейност, иска повече работна ръка, но успяват да издържат семействата си. Има и доста хора, които от дълги години работят в чужбина, семействата им се препитават и с тяхна помощ. Около 100-150 човека са на работа в чужбина... Не по-малко от 25-30 семейства са зеленчукопроизводителите. Има младежи, които са се регистрирали като земеделски производители и работят по програми. От една страна това им помага да се прехранват, от друга страна - поддържа славата на капитановския зеленчукопроизводител", добави Владимир Аристотелов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45