Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Капитановци: Ще гласуваме за този, който оправи улиците

Безработица мъчи хората във видинското село

6
Снимка: Пламен Генчев
Разбитите улици и безработицата са основните проблеми на село Капитановци, което е третото по големина в община Видин. Местни хора обясниха, че в центъра улиците са в сравнително добро състояние, но в покрайнините такива направо липсват. Ето от какво още се оплакаха жителите:

"Проблемите са такива, че няма нито пари, нито нищо. Сам съм и нямам отникъде нищо. Работа няма също. Аз съм пред пенсия, подал съм документите, но още я няма... Какво може да направи кметът, като пари няма за Видин, остави за Капитановци... Бих искал да се направят пътищата, защото хората ще си разсипат колите. Тук пак има улици, но ако минеш към края, не може да се приказва... Лошо, защото улици няма, нищо няма. Хората мизеруват... Безпаричие. Работа няма. Младите работят в село по частни къщи за 5-10 лева. Друго няма."

Снимка
Снимка
Асфалтовите настилки в Капитановци са отпреди повече от 50 години и по тях са се образували огромни кратери, каза кметът на селото Владимир Аристотелов. Той обясни, че тази година Община Видин е отделила недостатъчно средства за ремонт:

"Тази година баластрирахме 2-3 улици. Бяха отпуснати пари за запълване на дупки в асфалтова настилка на терен, който е 181 кв. м. Това е улица 13. Тя беше продължена тази година, след като миналата година също направихме частичен ремонт. И сега бяха отпуснати 181 кв. м., което е крайно недостатъчно, защото улиците на Капитановци са разбити, улиците са в невъзможност да минаваме с колите си и пеша даже. Имат обширни дупки, кратери бих им казал, които при дъждове се пълнят с вода и създават допълнителни затруднения. Капитановци имаше най-много асфалтирани улици, но това е асфалт, положен преди 54-55 години. Носещата покривка се е износила, на много места зеят дупки, асфалтът се рони. Даже вече не можем да говорим за необходимост от пълнене на дупки, даже от догодина ще започнем да говорим за тотално асфалтиране- от бордюр до бордюр, защото пълнене вече не е възможно... Не може този въпрос години наред, мандат след мандат, да не стои на вниманието на общинската администрация. Капитановчани са се зарекли: ще гласуват тази есен за кмет на града за този, който каже, че в разстояние на 2-3 години селото ще придобие този вид, който е имало по-рано."

Снимка
Снимка
Кофите за битови отпадъци в Капитановци не достигат и са с малък обем. Това създава проблеми с поддържането на чистотата в селото, каза още кметът Владимир Аристотелов:

"В продължение на един месец главната улица беше потънала в страхотни боклуци. Тротоарите бяха обрасли и непочистени от миналата година. Благодарение на хората, които бяха постъпили по проекта на областна управа, събрахме боклуците и след като не можахме да получим транспорт за извозване, обърнах се към местен арендатор. Той дойде с фадрома, други двама производители предоставиха 2 ремаркета и с тяхна помощ почистихме улицата...

Това звено, което се създаде към Община Видин, то се зае с почистването на кофите за смет. Идват два пъти в месеца. Това не е достатъчно, защото кофите са с малък обем, малко на брой и би трябвало поне три пъти да идва колата. Сметището ни не е обработено, въпреки докладните, които съм писал до Община Видин. Сметището се почиства по принцип пролет и есен. Тази година пролетта не е почистено. Това затруднява нашите хора и те са в невъзможност да изхвърлят боклуците на определеното място..."

Снимка
Снимка
Център на община в миналото, днес Капитановци е кметство с постоянно население от 1 200 души. Основен поминък е земеделието.

"Има доста земеделски производители, между тях и много млади хора. Производството е трудоемка дейност, иска повече работна ръка, но успяват да издържат семействата си. Има и доста хора, които от дълги години работят в чужбина, семействата им се препитават и с тяхна помощ. Около 100-150 човека са на работа в чужбина... Не по-малко от 25-30 семейства са зеленчукопроизводителите. Има младежи, които са се регистрирали като земеделски производители и работят по програми. От една страна това им помага да се прехранват, от друга страна - поддържа славата на капитановския зеленчукопроизводител", добави Владимир Аристотелов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45