Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред общините и важните за решаване въпроси

От Регионалното делегатско заседание в Плевен
Снимка: Община Плевен
Представители на повече от 80 общини от Северозападния район за планиране се събраха на Регионално делегатско заседание в Плевен в края на миналата работна седмица. Това ни провокира в "Посоките на делника" да попитаме някои от присъствалите кметове, какви предизвикателства стоят пред общините и кои са важните за решаване въпроси.

Иначе кметове и председатели на общински съвети от Северозападния район номинираха свои представители в Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. Всички членове на ръководния орган на сдружението за новия мандат ще бъдат избрани на общо събрание на 23 и 24 февруари в София. Сред тях петте области в Северозапада имат квота от четирима представители. Делегатите избраха това да са четирима кметове на общини- Донка Михайлова на Троян, Златко Живков на Монтана, Пенка Пенкова на Лом и Калин Каменов на Враца. Сред номинираните бе и кметът на Кула Владимир Владимиров.

Ден преди регионалното делегатско заседание, Националното сдружение организира и обучение за новоизбрани кметове, заместник кметове и председатели на общински съвети. Повече за срещата разказа кметът на Мездра Генади Събков, който беше в Плевен.

"Предизвикателствата пред община Мездра са идентични с тези пред много други колеги в региона и затова обучението беше полезно за всички, които участваха в него. Една от темите беше свързана с реформите и задачите пред общините в новия четиригодишен мандат. Финансовата децентрализация беше друга важна тема, защото ние за другата централизация разбираме години наред, че се извършва в една или друга степен, но в крайна сметка държавата не ни осигурява финансовия ресурс, с който да изпълним задълженията, които ни вменява. Пред нас беше представен и норвежкият опит в местното самоуправление. Интересното в Норвегия е това, че местното самоуправление се ползва с изключително високо доверие- това е ключовата дума- доверието. Няма толкова проверяващи и контролиращи органи, всичко при тях е прозрачно. Заседанията на Общинските съвети имат възможност да ги излъчват в интернет пространството директно. Знае се какво е становището на всеки един съветник и то е достатъчно обосновано. Най-неотложният въпрос за решаване, който стои пред община Мездра е финансовата стабилизация. Заварих изключително тежко наследство, оказа се, че 8 милиона и 500 хиляди лева са задълженията, които Общината е натрупала. Голяма част от тях са само за последната година и са свързани с изпълнението на водния цикъл в града", заяви кметът на Мездра Генади Събков.

"Безспорно, много важно е накъде ще се движи корабът на сдружението на общините, ако мога така да се изразя. Първо, като преговори с централната власт- изпълнителна и законодателна, това е изключително важно. Сдружението съгласува много законодателни актове и затова е необходимо да има политическа воля и работа. В същия момент сдружението натрупа не малко опит по изграждане на административния капацитет и по отношение на първия програмен период, и сега, пред втория програмен период, който за нас е много важен, защото трети може да няма. Важно е част от колегите, които продължат, да бъдат готови за тези предизвикателства, след последните местни избори има промени в много от общините в страната. Важно е бързото включване на тези хора, за да бъдат наистина и резултатите по-големи. Важно е да се промени нормативната база, да кажем, приходната база на общините е силно стеснена", коментира пред Любо Андреев кметът на Монтана Златко Живков.

"Малките общини са много специфични и не бих казал че това, което е добро някъде по света /в случая Норвегия/, може да се приложи успешно и при нас. При нас всичко е много по-различно, хората се познават всички, знаят се проблемите. Безработицата е основен проблем, недоимъка, ниските пенсии. Опитваме се обаче да бъдем полезни на хората, съвсем скоро ще подарим на полицейския участък в Ружинци един лек автомобил. Длъжни сме да го предоставим, след решение на Общинския съвет. Автомобилът е отремонтиран, направихме и необходимите регистрации, следващата седмица ще го подарим официално", съобщи Александър Александров, кмет на Ружинци. Местният управник събира забележителните 70% при общините с население под 20 000 души в конкурса "Кмет на месеца" за януари.

Още по темата за предизвикателствата пред общините и важните за решаване въпроси чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45