Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здрав дух в здраво тяло- лозунг от миналото или необходимост днес

4
Снимка: Пламен Коцев

Отражение ли е физическото здраве на психическата ни стабилност? "Здрав дух в здраво тяло"- помним ли този лозунг от социалистическото минало, висял по стените на училищата, детските заведения и спортните зали? Днес той предизвиква само лека усмивка и спомени у хората на средна възраст. С този лозунг се целеше стимулирането на младите да спортуват под най-различни форми- отборно и индивидуално, в различни спортни дисциплини, да не пренебрегват часовете по физическо възпитание и сутрешната гимнастика в двора на училището.

Какво се случва днес?

Редица детски площадки бяха създадени през последните години във Видин по различни проекти. Хората са на различни мнения за това има ли къде най-малките в града да спортуват, показа нашата анкета:

"Не са достатъчни спортните съоръжения. Някога ползвахме стадиона, но сега това не е възможно... Мисля, че има предостатъчно място за спортуване. Няма толкова деца в града... Не знам, аз лично не спортувам. От училище се прибирам у дома"
- това казаха родители и деца от Видин.

Едно от заградените футболни игрища във Видин е изградено по проект до централния вход на стадион "Георги Бенковски" в крайдунавския град. Оградната мрежа вече е разпокъсана, но осветлението работи. Тук малки и големи футболисти са създали свой вътрешен ред и почти ежедневно спортуват- всеки в своята запазена часова зона. Срещнах се непосредствено след края на поредната футболна среща със задъхани почитатели на този спорт.

"Идваме тук, когато имаме възможност. Играем футбол. За съжаление, това тук е единственото съоръжение, което става за този спорт. Осветлението работи, но мрежата е скъсана и се разграбва. Има и по-малки деца и се въртим, за да могат всички да поиграят. Никой не поддържа съоръжението." Младите хора са благодарни за това, което е изградено, но техните препоръки бяха към правилното стопанисване на вече създаденото.

Преди време лично бях свидетел на това, как група футболни ентусиасти от Видин се заеха с нелеката задача да създадат сами мини футболно игрище в пустеещо място, общинска собственост. Ето какво ни разказа Светослав Цветанов, главен инженер на Радио ВИДИН и един от инициаторите.

"Трудно в града може да се играе футбол, защото няма подходящи терени. Трудно се създава подобно нещо. Дори да се направи, след това поддръжката му е доста трудна. Намерихме едно местенце, в което да играем. Посадихме тревичка и я поливахме, но хората започнаха да разхождат кучетата си там и трудно може да се опази подобна придобивка. Почитателите на велосипедизма също мисля, че са ощетени."


Какво беше създадено от видинската Община и стопанисва ли се правилно? Какво предстои да се изгради още за хората, които искат да спортуват- това попитахме Венци Пасков, заместник кмет в местната управа.

"Действително във Видин бяха направени доста спортни площадки, но има още какво да се желае. Стопанисването на площадките ще бъде възложено на общинското предприятие "Спортни имоти". Никога няма да спрем хората да спортуват, но трябва да стопанисваме създаденото до момента"
- каза Венци Пасков.

Снимка: Жоро АлександровИ поглед към Враца. Децата там имат доста площадки, на които да играят и спортуват. Колкото и да се игрищата и площадките, обаче, те никога не са достатъчни- или не достигат, или не са достатъчно добре оборудвани, или достъпът до тях не е свободен. Нашият сътрудник от Враца Жоро Александров коментира темата:

"През последните години почти всяко училище в града под Околчица успя да изгради игрища с изкуствено покритие за футбол. Там, където такова липсва, е в процес на изграждане. Проблемът е, че заради набезите на вандали, тези игрища не винаги стоят отключени, за да бъдат опазени в добро състояние. С пари по европейски проект във Враца през миналите 2 години бяха изградени спортни площадки в комплексите "Сениче", "Дъбника", "Младост" и "Медковец". Беше възстановено бившето игрище в парк "Хижата", което врачани ласкаво наричат отдавна "Гуменото", заради настилката му. Различни организации, сред които и партии, финансираха изграждането на площадки с уреди за фитнес на открито - такива има в спортен комплекс "Христо Ботев", край църквата "Св. Николай", в парка до ДНА."

В община Монтана могат да се похвалят с успешно функциониращи и стопанисвани спортни площадки, на които хората да спортуват в свободното си време. Това ни каза без уговорки и предварителни разговори кметът на общината Златко Живков.

На финал ще кажа, че нямам намерение да възхвалявам минали времена, не ме е налегнала и носталгията, но нека си признаем, че станахме свидетели на безотговорното съсипване на много добри и полезни практики за цялото ни общество в това число и спортните ни навици.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56