Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ползата и вредата от "екскурзиите" на общинарите

В "Посоките на делника" говорим за ползата и вредата от "екскурзиите" на общинарите, след т.нар. изнесено заседание в Тетевен на Общинския съвет във Вършец.

Преди дни общинският съветник от АБВ Георги Найденов излезе с отворено писмо до колегите си и до кмета на общината, с което изразява несъгласието си с изнесеното заседание на съветниците. В ефира на Радио Видин Георги Найденов заяви, че "на фона на лошото финансово положение на хората във Вършец, увеличаващата се безработица, както и демографския срив в града, общинарите като че ли не живеят в града или пък са "слепи" за всички тези сериозни проблеми." Общинският съветник изрази възмущението си от това, че първата работа на неговите колеги е била да си вдигнат заплатите максимално, както и да изберат двама зам.председатели на Общинския съвет. Георги Найденов призова да се спре с екскурзиите и банкетите за чужда сметка. По думите му някои от общинските съветници във Вършец са отказали да участват в изнесеното обсъждане на бюджета в Тетевен, а един от колегите му е участвал, но си е платил разноските.

Според кмета на община Вършец Иван Лазаров, който е организирал т.нар. изнесено заседание, отвореното писмо на Георги Найденов е "много евтина пиар акция. Изборите свършиха, приключиха отдавна, само че някои не го разбират. Това изнесено заседание е направено в извънработно време, идеята беше в неформална среда, спокойно, в рамките на един ден да седнат да се изкоментират всички параграфи, да се сложат на масата аргументите, мотивите, да се прецезират, да се вземат най-важните решения и най-точните цифри. Това да се обсъжда бюджета извън общинската администрация е нормален процес и е практика на много общини с успешни модели."

Успяхме да се свържем и с Ивайло Йорданов, кмет на Вършец за периода 2003-2007 година и го питахме, организирал ли е той навремето такива изнесени заседания и каква е разликата между тогавашните и сегашните общинари.
"Обсъждането на бюджета може да си го правят и в Тетевен, и в Каспичан и където си поискат. Има обаче по-дълбок проблем- Вършец с 13 общински съветника има двама зам.председатели на Общинския съвет, чиито заплати аз не ги знам колко са, обаче са съизмерими със заплатата на кмета. Всички общински съветници участват и в комисии. По мое време заплатите на общинските съветници бяха 120 лева, нямаше и зам.председатели, те не са нужни. Нещата идват от горе надолу- Общинските съвети са точно огледало на т.нар. наш парламент- по начина на харчене, по начина на безотговорност.", подчерта Ивайло Йорданов.

Още по темата чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00