Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ползата и вредата от "екскурзиите" на общинарите

В "Посоките на делника" говорим за ползата и вредата от "екскурзиите" на общинарите, след т.нар. изнесено заседание в Тетевен на Общинския съвет във Вършец.

Преди дни общинският съветник от АБВ Георги Найденов излезе с отворено писмо до колегите си и до кмета на общината, с което изразява несъгласието си с изнесеното заседание на съветниците. В ефира на Радио Видин Георги Найденов заяви, че "на фона на лошото финансово положение на хората във Вършец, увеличаващата се безработица, както и демографския срив в града, общинарите като че ли не живеят в града или пък са "слепи" за всички тези сериозни проблеми." Общинският съветник изрази възмущението си от това, че първата работа на неговите колеги е била да си вдигнат заплатите максимално, както и да изберат двама зам.председатели на Общинския съвет. Георги Найденов призова да се спре с екскурзиите и банкетите за чужда сметка. По думите му някои от общинските съветници във Вършец са отказали да участват в изнесеното обсъждане на бюджета в Тетевен, а един от колегите му е участвал, но си е платил разноските.

Според кмета на община Вършец Иван Лазаров, който е организирал т.нар. изнесено заседание, отвореното писмо на Георги Найденов е "много евтина пиар акция. Изборите свършиха, приключиха отдавна, само че някои не го разбират. Това изнесено заседание е направено в извънработно време, идеята беше в неформална среда, спокойно, в рамките на един ден да седнат да се изкоментират всички параграфи, да се сложат на масата аргументите, мотивите, да се прецезират, да се вземат най-важните решения и най-точните цифри. Това да се обсъжда бюджета извън общинската администрация е нормален процес и е практика на много общини с успешни модели."

Успяхме да се свържем и с Ивайло Йорданов, кмет на Вършец за периода 2003-2007 година и го питахме, организирал ли е той навремето такива изнесени заседания и каква е разликата между тогавашните и сегашните общинари.
"Обсъждането на бюджета може да си го правят и в Тетевен, и в Каспичан и където си поискат. Има обаче по-дълбок проблем- Вършец с 13 общински съветника има двама зам.председатели на Общинския съвет, чиито заплати аз не ги знам колко са, обаче са съизмерими със заплатата на кмета. Всички общински съветници участват и в комисии. По мое време заплатите на общинските съветници бяха 120 лева, нямаше и зам.председатели, те не са нужни. Нещата идват от горе надолу- Общинските съвети са точно огледало на т.нар. наш парламент- по начина на харчене, по начина на безотговорност.", подчерта Ивайло Йорданов.

Още по темата чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45